Çalışanların performansında psikolojik sermayenin etkisinin incelenmesi: Mersin ili lojistik sektöründe faaliyette bulunan büyük ölçekli işletmeler üzerinde bir uygulama
The effects of psychological capital on the performance of employees: An application on large scale businesses which active in logistic sector of Mersin city
- Tez No: 355870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, çalışanların performansında psikolojik sermayenin etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma, Mersin Deniz ve Ticaret Odası'na kayıtlı deniz taşımacılığı işletmelerinin çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerle çalışanların psikolojik sermaye ve performans düzeyleri belirlenmiş ve çalışanların psikolojik sermayeleri ile performansları arasındaki ilişkiler bir model üzerinde geliştirilen hipotezlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of psychological capital on the performance of employees. The research has been performed on the employees of the sea freight establishments registered in the Mersin Chamber of Commerce. With the data obtained, the employees' psychological capital and performance levels have been specified and the working relationships between psychological capital and performance have been analyzed on a model developed by hypotheses.