Hizmet sektöründe psikolojik sermayenin çalışan performansı üzerine etkisinin incelenmesi: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
In the service sector investigation of the effect of psychological capital on employee performance: A research on health employees
  1. Tez No: 612234
  2. Yazar: ŞENGÜL SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik sermaye ile çalışan performansı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya, Ankara ilinde bir kamu hastanesinde görev yapan doktorlar ve hemşireler olmak üzere toplam 112 sağlık çalışanı katılmıştır.Bu araştırmada Çetin ve Basım (2012), tarafından geliştirilen“Psikolojik Sermaye Ölçeği”ile Çöl (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“İşgören Performans Ölçeği”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmada,“Psikolojik Sermaye Ölçeği”21 maddeden oluşur; iyimserlik (4), umut (6), öz yeterlilik (6) ve dayanıklılık (5) alt boyutlarını içermektedir.“İşgören Performans Ölçeği”; 4 maddeden oluşur. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde t Testi, ANOVA, Pearson Korelasyonu ve Basit Regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliği için ise Cronbach alfa katsayıları hesaplanmıştır. Psikolojik sermaye ölçeğinin Cronbach alfa değeri 0,92 ve işgören performans ölçeğinin Cronbach alfa değeri ise 0,74 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, psikolojik sermaye ile çalışan performansı arasında yüksek düzeyde, pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu (r = 0,706), p < 0,01) ve psikolojik sermayenin alt boyutlarıyla beraber çalışan performansındaki değişimin %56'ını açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between psychological capital and employee performance. A total of 112 health employees, including doctors and nurses working in a public hospital in Ankara province, participated in the research.In this study,“Psychological Capital Scale”developed by Çetin and Basım (2012) and“Employee Performance Scale”adapted to Turkish by Çöl (2008) were used as data collection tools. In the research,“Psychological Capital Scale”consists of 21 items; optimism (4), hope (6), self-efficacy (6) and resilience (5).“Employee Performance Scale”; It consists of 4 items. The t-test, ANOVA, Pearson Correlation and Simple Regression analysis were used for the analysis of the data. Cronbach's alpha coefficients were calculated for the reliability of the scales. The Cronbach's alpha value of the psychological capital scale was calculated as 0.92 and the Cronbach's alpha value of the employee performance scale was calculated as 0.74. As a result of the research, there was a high level, positive and statistically significant relationship between psychological capital and employee performance (r = 0.706), p < 0.01) and %56 of the change in business performance together with the sub-dimensions of psychological capital.