The effects of E-atmospherics on online consumer intentions
E-atmosferiklerin çevrimiçi tüketici niyetlerine etkisi
- Tez No: 355892
- Danışmanlar: DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çevrimiçi olarak nitelendirilen ortamların bu yüzyılda ortaya çıkması ile birlikte, yeni perakende biçimlerine ilişkin kavramlar birleştirilmiş tüketici davranış modellerinin yeniden canlanmasına katkıda bulunmuştur. Geleneksel perakende literatürü, sanal olarak yaratılmış, bu çift tabiatlı benzersiz ortamdaki tüketici davranışını incelemek için yetersiz kalmaktadır. Çevrimiçi alışveriş davranışı, fiziksel ortamlardaki tüketici alışveriş davranışı ile ortak özellikler paylaşırken, teknoloji kullanımı ve insan-bilgisayar etkileşimleri ile ilgili sorunları da taşımaktadır. E-perakendeciler böyle bir ortamda ayakta kalabilmek için, gerçek çevrimiçi davranışı anlamına gelen, tüketici çevrimiçi satın alma ve geri dönme niyetlerini belirleyen etkenleri anlamaya özel ilgi göstermektedirler. Bu çalışma çevrimiçi alışveriş ortamlarının e-atmosferini oluşturan anlamlandırma (sense-making) ve araştırma (exploratory) özelliklerinin çevrimiçi tüketici niyetleri üzerindeki etkisini çok disiplinli bir yaklaşımla incelemeyi hedeflemektedir. Bu etkileşimleri Uyaran-Organizma- Tepki (SOR) yapısını kullanarak incelemek için, Teknoloji Kabul Modeli (TAM) akış (flow) kavramının modele eklenmesiyle genişletilmiştir. E-atmosfer belirtilerinin çevrimiçi tüketici niyetleri üzerindeki etkisini genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli (TAM) üzerinden incelemek için 2 (navigasyon barın olması ve olmaması) x 2 (bilgilendirebilirlik olması ve olmamsı) denekler arası deneysel tasarım kullanılmıştır. Atmosferik belirtiler ile Teknoloji Kabul Modeli (TAM) arasındaki pozitif ilişki bu çalışma tarafından desteklenmektedir. Anlamlandırma belirtisi (navigasyon bar) kullanılarak dizayn edilen çevrimiçi alışveriş sitelerinde dolaşan tüketicilerin, siteyi kullanımı kolay olarak algıladıkları tespit edilmiştir. Diğer taraftan, bir alışveriş sitesinde araştırma belirtisinin (bilgilendirebilirlik) bulunması, tüketicilerin o siteyi daha kullanışlı (faydalı) olarak algılamalarına neden olmaktadır. Çalışma sonuçları kullanım kolaylığı algısının (perceived ease of use) ve kullanışlılık algısının (perceived usefulness) akış (flow) üzerinde olumlu etkileri olduğunu desteklelemektedir. Akış kavramının kullanım kolaylığı algısı ile çevrimiçi niyet; kullanışlılık algısı ile çevrimiçi niyet arasındaki ilişkilerdeki aracılık etkisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The appearance of online environments in this century together with emerging concepts to be studied in relation to new retailing formats has contributed to regeneration of unified consumer behavior models. The literature of brick-and-mortar retailing is insufficient to examine consumer behavior in this virtually created unique environment of dual nature. While online shopping behavior shares common attributes with consumer shopping behavior in physical settings, it conveys issues related to technology usage and human-computer interactions. In order to survive in such an environment, e-retailers show special interest on understanding the main determinants of consumers' online purchase and return intentions which signify their actual online behavior. Through a multidisciplinary approach, this study aims to examine the effects of sense-making and exploratory attributes that constitute the e-atmosphere of online shopping environments, on online consumer intentions. In order to study these interactions using Stimulus-Organism-Response (SOR) framework, the Technology Acceptance Model (TAM) is extended with the inclusion of flow concept in the model. A 2X2 (existence of navigation bar versus no navigation bar and informativeness versus non-informativeness) between subjects experimental design was used to analyze the impact of e-atmospheric cues on online consumer intention through extended TAM. The findings of the study supported the positive relationship between the atmospheric cues and TAM variables. It was found that consumers who are exposed to an online shopping site designed with a sense-making cue (navigation bar) would perceive the site to be easier to use. On the other hand, existence of an exploratory cue ( informativeness) was found to cause consumers to perceive the online shopping site to be more useful. Positive impact of both perceived ease of use and perceived usefulness on flow was also supported. In addition, support for mediation effect of flow between perceived ease of use and online intentions and perceived usefulness and online intentions are presented.