Popüler kültür kahramanlarının karakter, ideoloji ve hayat hikayelerindeki ortak özellikler ve bu özelliklerin tüketici toplumla ilişkisi
Similarities of characters, ideology and life stories of popular culture heroes and heroines and the link of these similarities with the consumer society
  1. Tez No: 355900
  2. Yazar: SAİME ÖZGE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ERİNÇMEN KANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı çağdaş populer kültür anlatılarındaki kahramanların ortak özelliklerini belirlemek ve bu ortak özelliklerin ortaya çıkmasında etkili olan toplumsal faktörleri ortaya koymaktır. Bunun için kapitalizmin birey üzerindeki etkisi ve bireyin anlatılardaki karakterle özdeşleşmesine yönelik psikolojik yaklaşımlar incelenmiş, din, ataerkil sistem ve batı merkezli düşünce yapısının kahramanlık hikâyeleri üzerindeki etkileri araştırılmış, kahramanlık hikâyelerinin olay örgüsünün zaman içerisindeki değişimi Lord Raglan ve Joseph Campbell'ın teorileri üzerinden ele alınmıştır. Raporda ayrıca tarihte kahramanlık anlatılarında görülen benzerlikler ve bu benzerliklerin sebepleri ana hatlarıyla, tarihi metinlerin güncel uyarlamaları incelenerek ele alınmış, ardından çağdaş kahramanlık anlatı türlerinden bilinen örnekler incelenerek benzerlikler ortaya koyulmuştur. Yapılan araştırmada çağdaş popüler kültür kahramanlarının karakter yapılarının, ideolojilerinin ve hayat hikâyelerinin, içinde kurgulandıkları toplumun özelliklerinden etkilenmeleri dolayısıyla, büyük oranda benzerlik gösterdiği görülmüştür ve buna bağlı olarak bu tür kahramanlık hikâyelerinin birbirini tekrarlamaması, özgünleşmesi ve farklılaşması için öncelikle toplumsal anlamda değişimin ortaya çıkması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this report is to identify the common properties of heroes in popular culture narratives and put forward the factors that are effective on the emergence of these common properties. For this, effects of capitalism on individual and psychological approaches to individual's identification with characters in narratives are analyzed; religion, patriarchial system and westernism's effects on heroic stories are searched; and the chance in the plot of heroic stories in time is taken into consideration with Lord Raglan's and Joseph Campbell's theories. The report also touches upon the similarities in historical narratives and the reasons of these similarities through adaptations, and after that well known heroic samples of contemproary popular culture are analyzed and similarities are revealed. In the reserach, it is seen that the characteristics, ideologies and life stories of different heroes are too similar because they are getting effected by the properties of the society they were edited in and accordingly, it is a conclusion was drawn which is that for such heroic stories not to repeat the same pattern over and over again and be unique, first a social change should occur.