Moda tasarımı eğitimi alan öğrencilerin popüler kültür ürünü olan çizgi roman ve kahramanlarının günümüz modası ve yaratıcılıklarına etkilerine dair görüşleri
Under graduate level fashion design students and their opinions about comic books, comic heroes and their effects on fashion and own creativities
  1. Tez No: 333498
  2. Yazar: CANTÜRK ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BİRSEN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı; lisans düzeyinde moda tasarımı öğrencilerinin, günümüzde popülerliğini koruyan çizgi roman türü ve kahramanlarının moda tasarım uygulamaları hakkındaki düşüncelerini ve kendi tasarımları üzerindeki etkilerini belirlemek, özel ve devlet üniversitelerindeki moda tasarımı eğitimi alan öğrencilerin bu konuyla ilgili görüşleri ve ne ölçüde etkilendikleri konusunda aralarında fark olup olmadığını incelemektir. Bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Yönteme ilişkin veriler, literatür taraması ve bilgi toplama formu ile elde edilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu; Ankara ilinde bulunan Yüksek Öğretim Kurumlarında 2011-2012 eğitim-öğretim bahar döneminde Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım Mimarlık Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü ve Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Moda Tasarımı Bölümünde, moda tasarımı eğitimi alan toplam 120 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen beşli dereceleme ölçekli anket formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, görüşlerin dağılımını yansıtmak için %, f ve aritmetik ortalamaya bakılmıştır. Üç başlık altındaki görüşlerin üniversiteler arasında anlamlı bir farkın olup olmadığının saptanması için t testinden yararlanılmıştır. Araştırma verilerine bakıldığında; öğrencilerin popüler kültür konusunda bilgi sahibi oldukları, tür ve kahramanları hakkında ilgili oldukları gözlenmiştir. Öğrencilerin; çizgi romanı sürekli olarak okumasalar da tv, film, animasyon gibi farklı alanlara yansımalarını takip ettikleri, moda tasarım alanında etkilerini gözlemledikleri, kendi tasarımlarında da kısmen kullandıkları ve yaratıcılıklarına iyi yönde etkisi olduğunu düşündükleri bulgulanmıştır. Özel ve devlet üniversitelerindeki öğrencilerden toplanan verilerden yapılan istatistiksel çalışmalara göre, Atılım üniversitesi öğrencileri çizgi roman ve kahramanlarından tasarımlarında daha çok etkilendiği gözlemlenmiştir. Bu bulgular ışığında; popüler kültür ürünü olan çizgi roman ve kahramanlarının, moda tasarım eğitimi alanında kullanılmasına ve ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; is to determine the effects of comic books and heroes as popular culture icons, on the creativity of students studying fashion design at the undergraduate level and examine whether there is difference between state and private university students whose studying fashion design ideas on this issue and to their creativity regarding to what extent are affected. Screening method was used in this study. Data on the method, was obtained by literature reviews and data collection form. This research study group consist of 120 fashion design students of Gazi University Faculty of Vocational Education and Atılım University Faculty of Fine Arts, Design and Architecture Department of Fashion Design and Fashion Design Department in spring semester of 2011-2012. Five-grade scale was developed by the researcher to collect data for the research. The data is examined to reflect distribution of opinions by the % f and the arithmetic average. The t test were used for determining whether there is a significant difference between opinions of two universities on three topics. From research findings it can be stated that, students have knowledge about popular culture and interest in comic books and their heroes. It shows that students even who didn?t read comics regularly follows its effects on other medias like, tv series, movies and animations. They stated their observations about; effect of comics in fashion, usage on their designs and positive reactions on their creativity. In addition to that students of both private and state universities state their usage of comics in their design even tough statistical data shows significant difference in favor of Atılım University. According to the findings of this study, proposals about usage of comics in fashion design education and suggestions for further research are presented.