Ortaöğretimde okuyan öğrencilerin beden eğitimi dersine bakış açılarının incelenmesi
The examination of middle school student's point of view on physical education lessons
- Tez No: 355907
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Spor bir ülkenin sağlık anlamında kalkınması için büyük önem taşımaktadır. İleriki nesillere yaşam boyu spor felsefesini, sağlıklı yaşam sağlıklı nesiller düşüncesini aşılamak şüphesiz ki okullar aracı ile olmaktadır. Bu araştırmada ortaöğretim kurumlarında öğrencilerin beden eğitimi dersine bakış açıları incelenmiş elde edilen sonuçlara uygun olarak öneriler getirilmiştir. Araştırma 2012-2013 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Kadıköy ilçesi örneklem grubu olarak alınmış Prof. Dr Semra Ünal önderliğinde anket formu geliştirilmiş ve 246 ortaöğretim öğrencisine anket uygulanmıştır. Araştırma beş kısımdan oluşmaktadır birinci kısmında araştırma için temel niteliği taşıyan problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, denence, sayıltılar, sınırlılıklar yer almaktadır. ikinci kısmında eğitim ve beden eğitimi alanında literatür tarama çalışmaları eğitimin tanımı, amaçları, toplumsal temelleri, beden eğitiminin amaçları genel faydaları, ortaöğretim beden eğitimi dersi yapısı, vizyonu, öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçları başlıklı literatür taramaya yer verilmiş. üçüncü kısmında ise araştırmanın yöntemi, araştırmanın modeli, araştırmanın amacı, evren ve örneklem, verilerin toplama araçları, verilerin çözümü ve yorumlaması yer almış. Dördüncü bölümde anket formundan çıkan veri değerlendirmeleri araştırmanın istatiksel sonuçları, besinci bölümde de dördüncü bölümde yer alan istatiksel sonuçlar incelenmiş çıkan istatiksel sonuçlara göre tartışma sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Araştırma sonucunda varılan önemli bulgular şu şekildedir: •Katılımcı öğrenciler genellikle beden eğitimi dersine olumlu bakmaktadırlar. •Birçoğu için beden eğitimi dersi yararlı ve faydalı bir derstir ve daha fazla beden eğitimi dersi olmalıdır. •Birçok katılımcı öğrenci için beden eğitimi dersi hem fiziksel hem de duygusal sorunların giderilebildiği geliştirici bir derstir. •Beden eğitimi dersleri mümkünse spor salonlarında verilmelidir çünkü katılımcıların tercihi bu yöndedir. •Beden eğitimi dersleri spor yapma alışkanlığını artırmaktadır. •Beden eğitimi dersleri mağlubiyeti algılama, takdir etme ve benzeri erdemli davranışların öğrenilmesinde etkilidir. •Meslek lisesinde öğrenim gören orta öğretim öğrencilerinin beden eğitimi derslerine Anadolu lisesinde eğitim gören öğrencilere göre daha az ilgili oldukları gözlemlenmiştir. •Diğer meslek gruplarından emekli, memur, isçi ve benzeri grupların orta öğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersine olan ilgililerinde etkilerinin pek de fazla olmadığı gözlemlenmiştir. •Ailenin beden eğitimi dersiyle ilgi oranı arttıkça öğrencilerin beden eğitimi dersine olan ilgilerinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports play important role to develop a country. In order to suggest the benefit of sports to the next generations, schools are the right way to inspire the lifelong sport and healthy life healthy generations philosophy. In this experiment, we have studied middle school students and analyzed their perspective of view to the sport class .Therefore, we have try to come with possible suggestions. Experiment made 2012-2013 educations year in Istanbul Kadikoy region and supervised by Prof. Dr. Semra Ünal. In the experiment 246 middle school student had been joined to the survey which is made by Prof. Dr Semra Ünal Research has a five part. In the very first part coves that problem situation, problem sentences, sub. problems, hypothesis, assumption, irritability. Second part covers all the studies of educations and litterateur searches, explanation of education, purpose of educations, social basis, general benefits of sport class, middle school sport class structure, vision, students need and interest. Third part, tries to cover the way of research, model of research, purpose of the research, purpose of data collection, explanation of the data. In the fourth part, covers that the results of the survey data's, e fifth part tries to evaluated and discuss the argument and offer suggestions and covers evaluation of the collected data's of the results which was covered in the fourth part. The important result and discoveries of the reseachs; •The survey participants are positive perspective of view to the sport class. •Most of the participants thinks that sport class has and important velue and sport class hours has to be longer. •Most of the participants thinks that, sports class has to be made in the sport saloons if its possible. •This class made an increase on their sport hapit. •Also this class is a very good way to teach you; defeat feeling, to distill feeling and other virtuous feeling. •It has been observed that; Vocational high school student has less interests on sports class that Anatolian high school students. •It has observed that when Student`s families interest of the class increases, student interests to the class increases in the parallel line.