İlk ve ortaokullarda sınıf rehber öğretmenlerinin rehberlik faaliyetlerinde karşılaştığı zorluklar
The challenges faced by the class council teachers during the counselling activities in primary and secondary schools
  1. Tez No: 355923
  2. Yazar: ERDAL SALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı ilk ve ortaokullarda görev yapan sınıf rehber öğretmenlerinin rehberlik faaliyetleri sırasında karşılaştıkları güçlükleri belirlemektir. Araştırma; giriş, ilgili literatür, yöntem, bulgular ve sonuçlar, tartışma ve öneriler olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Tarama modeli ile yapılan bu araştırmanın evrenini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki ilk ve ortaokullarda görev yapan sınıf rehber öğretmenliği görevi bulunan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, İstanbul ili Bağcılar ilçesinde bulunan resmi ilk ve ortaokullarda görev yapan basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 202 sınıf rehber öğretmenliği görevi bulunan öğretmenler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öğretmenlerin demografik bilgilerini içeren 6 adet soru bulunmaktadır. İkinci bölümde rehberlik faaliyetlerinde karşılaşılan güçlükleri belirlemek amacıyla yöneltilmiş 39 soru bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise öğretmenlerden konuyla alakalı belirtmek istedikleri görüşleri varsa yazmaları istenmiştir. Araştırmada ilk ve ortaokulda görev yapan sınıf rehber öğretmenlerinin rehberlik faaliyetlerinde karşılaştıkları zorlukların; cinsiyet, mesleki kıdem, görev yaptığı kurum, öğrenim düzeyi, mezun olduğu eğitim kurumu, ve hizmet içi eğitim alma durumu değişkenlerine göre farklılıkları incelenmiştir. Anket verileri frekans, %(yüzde), t-testi, Anova (Tekyönlü varyans analizi) ve araştırmalarda gruplar arası farkın belirlenmesine yönelik çoklu karşılaştırma (post-hoc) testi yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the difficulties faced by the class council teachers during the counselling activities in primary and secondary schools. The research consists of five parts; introduction, relevant literature, methodology, findings and conclusions, discussion and recommendations. The class council teachers working in the primary and secondary schools in the district of Bağcılar in Istanbul in the academic year of 2012-2013 are covering the content of this study which is applied as a survey method. The sample of the study is of 202 class council teachers chosen randomly among from the teachers who are working in state primary and secondary schools in the district of Bağcılar in İstanbul. A questionnaire is used to get the required data. The survey consists of three parts. In the first part there are 6 questions that contain demographic information of the teachers. In the second part there are 39 questions to determine the difficulties faced during the counselling activities. In the third part the teachers may write their opinions related to the topic if they are willing to share.In this research, the difficulties that class council teachers face during the counselling activities working in primary and secondary schools are evaluated by the difference of the variables of gender, the length of service in the ministry of education, type of school, education level, graduated university, in-service training status. Survey data is interpreted by frequency,% (percent), t-test, ANOVA (one-way analysis of variance ) and the multiple comparison (post-hoc) test aiming at defining the differences in groups.