Okulların sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirebilme yeterliliği
The efficiency of schools in doing their social responsibility duties
- Tez No: 355924
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı okulların sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirebilme yeterliliğini belirlemektir. Araştırma; giriş, ilgili literatür, yöntem, bulgular ve sonuçlar, tartışma ve öneriler olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Tarama modeli ile yapılan bu araştırmanın evrenini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Üsküdar ilçesindeki anadolu ve meslek liselerinde öğrenim görmekte olan 11. ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, İstanbul ili Üsküdar ilçesinde bulunan resmi anadolu ve meslek liselerinde öğrenim gören basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 325 11. ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öğrencilerin demografik bilgilerini içeren 5 adet soru bulunmaktadır. İkinci bölümde okulların sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirebilme yeterliliğini belirlemek amacıyla yöneltilmiş 35 soru bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise öğrencilerin konuyla alakalı belirtmek istedikleri görüşleri varsa yazmaları istenmiştir. Araştırmada okulların sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirebilme yeterliliğine dair görüşlerin; öğrencilerin cinsiyeti, okumakta olduğu sınıf, okul türü, anne baba eğitim durumu, anne baba mesleği değişkenlerine göre farklılıkları incelenmiştir. Anket verileri frekans, %(yüzde), t-testi, Anova (Tekyönlü varyans analizi) ve araştırmalarda gruplar arası farkın belirlenmesine yönelik çoklu karşılaştırma (post-hoc) testi yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the efficiency of schools in doing their social responsibility duties. The research consists of five parts; introduction, relevant literature, methodology, findings and conclusions, discussion and recommendations. The students of anatolian and vocational high schools in the district of Üsküdar in Istanbul in the academic year of 2012-2013 are covering the content of this study which is applied as a survey method. The sample of the study is of 325 students chosen randomly among from the students of anatolian and vocational high schools in the district of Üsküdar in İstanbul. A questionnaire is used to get the required data. The survey consists of three parts. In the first part there are 5 questions that contain demographic information of the students. In the second part there are 35 questions to determine the efficiency of schools in doing their social responsibility duties. In the third part the students may write their opinions related to the topic if they are willing to share. In this research, the efficiency of schools in doing their social responsibility duties is evaluated by the difference of the variables of student's gender, grade, type of school, education level of parents, occupation of parents. Survey data is interpreted by frequency,% (percent), t-test, ANOVA (one-way analysis of variance) and the multiple comparison (post-hoc) test aiming at defining the differences in groups.