Ortaokul öğretmenlerinin istenmeyen öğrenci davranışlarına yönelik tutumları ile öğretim doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relation between the attitude of secondary school teachers' towards the undesirable student manners and teaching satisfaction
- Tez No: 355925
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğretmenlerinin istenmeyen öğrenci davranışlarına yönelik tutumları ile iş doyumu düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemek ve bu iki durum arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Yapılan bu araştırma, nicel araştırma olup ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni, 2012 – 2013 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Avrupa Yakası'nda bulunan resmi ortaokullarda görev yapan kadrolu branş öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; çok aşamalı örnekleme yöntemiyle seçilmiş olan Bakırköy, Fatih ve Zeytinburnu ilçelerinden toplam 15 okul ve 216 kadrolu branş öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri, demografik özellikleri belirlemeye yönelik 5 sorudan oluşan“Kişisel Bilgi Formu”; Tanhan ve Şentürk (2011) tarafından geliştirilen, 5'li likert tipi, 16 madde ve 2 alt boyuttan (duyuşsal boyut, davranışsal boyut) oluşan“Sınıf İçi İstenmeyen Öğrenci Davranışlarına Yönelik Öğretmen Tutumları Ölçeği”ve 2006 yılında Ho, C. L. ve Au, W. T. tarafından geliştirilen 2011 yılında Arslan, Akın, Satıcı ve Kayış tarafından Türkçe forma uyarlanan 5'li likert tipi, 5 maddeden oluşan“Öğretim Doyumu Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesi“SPSS for Windows ver: 11,5”programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu oluşturan öğretmenlerin demografik özelliklerini betimleyici frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmış, sonra ölçeğin toplam puanları için x, ss, x Sh değerleri saptanmıştır. Karşılaştırma analizlerinden, gruplar içerisinde normal dağılım özelliği göstermeyen (n
Özet (Çeviri)
The aim of this research is studying the attitudes of secondary school teachers for unwanted student behaviors according to some variables and correlate them with their level of job satisfaction. This is a quantitative research which has been carried out by the relational screening model. The secondary school teachers who are staffed in European Side of İstanbul in 2012 - 2013 academic year set the population of the research. Sample of the research consists of totally 15 schools and 216 secondary school staffed teachers which have been chosen from Bakırköy, Fatih and Zeytinburnu districts using multiphase sampling method. Data have been gathered by using a personal information form including five questions for demographic attributes; a five point likert scale developed by Tanhan and Şentürk (2011) which has sixteen items and two sub-dimensions (affective and behavioral) called“The Scale of the Attitudes of the Teacher for the Unwanted Student Behavior in the Class”; and“Teaching Satisfaction Scale”a five point likert scale which has five points that has been developed by Ho, C. L. and Au, W. T. in 2006 and been adapted to Turkish form by Satıcı and Kayış in 2011. Analysis of data have been performed by“SPSS for Windows ver: 11,5”program. Descriptive frequency and percentage distribution of the teachers' demographic attributes have been taken and then x, ss, x Sh values have been stated in order to get the total point of the scale. From comparative analysis non-parametric techniques have been used for those which have not normal distribution (n