Okul yöneticilerinin sosyal hayatları
Social life style of the school administrations
  1. Tez No: 355929
  2. Yazar: İMRAN HARUNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma; İstanbul ili sınırları içerisinde bulunan okul yöneticilerin sosyal hayatını belirlemek için yapılmış bir araştırmadır.Bu araştırmanın örneklemini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ilinde görev yapan 148 eğitim yöneticisinden almıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Anket”kullanılmıştır.Eğitim yöneticilerinin sosyal hayatının nasıl olduğunu ve neler yaptığını göstererek yöneticilerin bu konudaki farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla, anketlerdeki alt faktörlerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları tespit edilmiştir. Bu tespit sonucunda; yöneticilerin farkındalık düzeyleri ortalamanın üstünde orta düzeyde çıkmıştır. Anket kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan yöneticilerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is held to define social life style of the school administrations located in Istanbul city border. The data used fort his study is generated from 148 educational administrations who worked in Istanbul during the academic year of 2012-2013. The data is generated by personal survey methodology.The subfactors, arithmetic average value and Standard deviations are calculated in order to define the awareness level of the administrations for such subjects like what kind of social lifestyle educational individuals have and what they do in their private times. As a resul tos this analys, it is detected that the awareness of administrations is higher than average valuein medium level. It is also tested whether the results held by surveys are varied by such factors like gender, age, marital status and education of individuals take part during the study.