Vergi Usul Kanunu kapsamında vergi hataları ve düzeltme yolları
Tax errors under the tax procedure law and ways to correction of errors
  1. Tez No: 355942
  2. Yazar: SERHAT İZCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ERDAL, DOÇ. DR. HATİCE YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Vergileme sürecinin tarafları olan devlet ve mükelleflerin bu süreç içinde zaman zaman karşı karşıya geldikleri görülmektedir. Devletin sunmak zorunda olduğu mal ve hizmetlerin üretimini karşılamak üzere finansman arayışında olması ve bu finansmanın büyük ölçüde vergilere dayanması, mükelleflerin de gelirlerinin azalmaması güdüsüyle hareket etmesi dolayısıyla daha az vergi ödemek istemeleri tarafların çıkarlarının çatışmasına neden olmaktadır. Taraflar arasında meydana gelen bu uyuşmazlıkların çözümünde idari ve yargısal yollar kullanılmaktadır. Vergi hataları ve düzeltme kurumu da idari çözüm yollarından birisi olarak Vergi Usul Kanunu'nun 116-126. maddeleri arasında düzenlenen, vergilendirme işlemlerinin tüm aşamalarında vergi idaresi ve mükellef arasında vergiye ait hesaplarda ya da vergilendirmede yapılan hatalar nedeniyle eksik veya fazla vergi istenmesi ya da alınması durumuyla karşılaşan mükelleflerin konuyu yargı organlarına taşımaksızın barışçıl yollardan mevcut uyuşmazlığa son verilebilmesi amacıyla düzenlenmiş idari bir yoldur. Vergi hatalarının düzeltilmesi mükelleflerin yazılı talepleri ile ya da idarece re'sen yapılabilmektedir. Mükellef talebi üzerine düzeltmede, talebin vergi davası açma süresinde yapılıp yapılmadığına göre süreç farklı ilerleyecektir. Vergi dairesi başvuruyu haklı görürse düzeltme fişi ile hata düzeltilir. Talep reddedilirse mükelleflerin şikâyet yolunu kullanmalarının önü açılmış olmaktadır. Mükelleflerin bu son başvurusunun da reddi ile idari aşama son bulur ve artık uyuşmazlık yargı mercilerine taşınmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Taxation of the process state and the taxpayers who are parties that confronted from time to time in the process is seen. States have to offer goods and services to meet the production is seeking financing and funding to be based largely on taxes, motivated by the reduction of the income of the taxpayer movement so they want to pay less tax leads to a clash of interests of the parties. Occurring between the parties in this dispute resolution, administrative and judicial avenues are used. Tax errors and corrections agency administrative remedies as one of the Tax Procedure Law 116-126. agents held, taxation procedures at all stages of tax administration and the taxpayer of tax of accounts or taxation made errors due to missing or extra tax required or taken faced with the prospect that taxpayers subject to judicial bodies but without peacefully existing dispute to end, designed to administrative way. Tax mistakes to be corrected with the written request of the taxpayer or of its own motion may be made by the administration. Taxpayers fix upon request, the request to sue the tax period based on whether the process will proceed differently. If you see a reference to the tax authorities to justify correction of the error is corrected with the plug. If the request is rejected, opened the way for using taxpayers complaints is the way. Taxpayers with this latest rejection of the application for administrative phase ends and is now moved to the judicial authorities dispute.