Vergi hukukunda vergi hataları ve düzeltme yolları
Tax errors and correction mechanisms in tax law
  1. Tez No: 933382
  2. Yazar: ESRA AKAR GÜNDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGEMEN FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmanın temel amacı, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri ve yargı kararları doğrultusunda, Türk vergi sisteminde vergi hataları ve düzeltme müessesinin açıklanması ile düzeltme yolunun etkinliği ve konu hakkında ortaya çıkan hukuki sorunların incelenmesidir. Bu çalışma; kanunlar, yargı kararları ve bilimsel eserler incelenerek, vergi hatalarının düzeltilmesi kapsamındaki mevcut yasal düzenlemelerin yetersiz kaldığı noktaları belirlemekte ve bundan kaynaklı ortaya çıkan hukuki sorunların giderilmesi için gerekli hukuki düzenlemeleri önermektedir. Vergilendirme ilişkisinde bir tarafta vergi idaresi, diğer tarafta mükellef bulunmakta ve vergilendirme işlemleri yapılırken her aşamada vergi hataları ortaya çıkabilmektedir. Vergilendirmede yapılan hatalar sonucunda, vergi haksız yere eksik veya fazla istenmekte ya da alınmaktadır. Bu durumda verginin tarafları bakımından ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümü hem idari aşamada hem de yargı aşamasında, çözümlenebilmektedir. Düzeltme müessesesi, vergi hatasından kaynaklanan uyuşmazlığın idari aşamada çözümlenmesi için öngörülen barışçıl bir çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Vergi hatalarına ilişkin yasal hükümler, Vergi Usul Kanunu'nun 116 ve 126. maddeleri arasında yer almaktadır. Bu çalışmada; vergi hatalarının tespit edilmesi ve düzeltme yoluna ilişkin konular, yasal düzenlemeler, hukuki tartışmalar ve Danıştay kararları eşliğinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objecve of this study is to explain tax errors and the correction mechanism within the Turkish tax system, based on the provisions of the Tax Procedure Law No. 213 and judicial decisions, and to assess the effectiveness of the correction process while analysing the relevant legal issues. This research examines relevant laws, judicial rulings, and academic studies to identify shortcomings in the current legal framework governing the correction of tax errors. It proposes necessary legal reforms to address the resulting legal issues. In the taxation relationship, the tax administration is on one side, and the taxpayer is on the other, with tax errors potentially arising at various stages of the taxation process. These errors may lead to taxes being unfairly over- or under-collected. The resolution of disputes arising between the parties involved in taxation can be addressed at both the administrative and judicial levels. The correction mechanism emerges as a peaceful resolution method designed to resolve disputes stemming from tax errors at the administrative level. The legal provisions on tax errors are found in Articles 116 and 126 of the Tax Procedure Law. In this research, the identification of tax errors and the correction process are examined, along with relevant legal regulations, legal debates and decisions of the State Council decisions.