İklim değişikliklerinin sürdürülebilir kalkınma üzerine etkisi
The effects of climate change on sustainable development
- Tez No: 355941
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Artan kaynak tüketimi ve ortaya çıkan negatif dışsallıklar sebebiyle sürdürülebilir kalkınmaya yönelik adımlar önemini arttırmıştır. Bu amaçla Birleşmiş Milletler (UN) tarafından 8 hedef ve 18 amaç belirlenmiştir. Bu hedeflerin arasında yer alan çevresel sürdürülebilirliği sağlamak başlığı günümüz dünyasının tüketim alışkanlıkları neticesinde gerçeklikten uzak bir hedef haline gelmektedir. Karbona dayalı minerallerin tüketimine sanayileşme ve yaşam biçimi sonucunda dünya önceki yüz yıllardan farklı bir iklim yapısına bürünmüştür. Bu etkileri günümüzde azalan buzul miktarı, artan deniz seviyeleri, ısınan atmosferik yapı ve canlı habitatındaki değişimlerden gözlemlemek mümkündür. Tüm bu değişimler var olan kalkınma modellerinin geçerliliğini sorgulamakla beraber, kalkınmanın sürdürülebilirliği ile ilgili şüpheleri ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Eight goals and eighteen objectives have been developed fort he concept of development that has an increase importance in recent years by th United Nations. The title“ To ensure the environmental sustainability”become a destination far from reality a result of the consumption habits of today's world. The World has transformed into a different climate structure to consumption of carbon-based minerals as a result of industrialization and way of life compare to previous years. It's possible to observe these effects from decreasing amount of ice, rising sea levels, heat from the changes in the atmospheric structure. All of these changes have questioned the validity of the development and reveals doubts about the sustainability of development.