Türkiye'de müzik eleştirmenliği
Music criticism in Turkey
- Tez No: 355955
- Danışmanlar: PROF. ALİ SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Ülkemizde sanat kurumları ve sanat etkinlikleri dikkate alındığında“müzik eleştirmenliği”konusundaki çalışmaların ve yayınların sayıca azlığından yola çıkılarak yapılan bu çalışmada; eleştirinin tanımları, müzikte eleştirinin işlevi ve tarihsel süreci, Cumhuriyet Dönemi itibariyle müzik eleştirmenleri ve yayınları, ülkemizde müzik eleştirmenliğinin durumu ve eleştiri yaklaşımlarına yer verilmiştir. Araştırmada, literatür taramasının yanı sıra;“müzik eleştirmenliği”başlığında müzik yazarlarına, bestecilere, şeflere ve icracılara görüşme yöntemi uygulanarak bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye'de müzik eğitimi veren kurumlarda yer almayan müzik eleştirmenliği alanının“mesleki alan”haline dönüştürülmesiyle sanat dünyasına olumlu katkılar sağlanabileceği, müzik eleştirmenlerinin ancak objektif, bilgi tabanlı ve tecrübeye dayanan eleştiri üslubu ile sanatçı, sanatsever ve müzik sanatı üzerinde yapıcı, yönlendirici, geliştirici etkiler bırakabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When art institutions and art activities in Our Country are considered, this study is carried out based on the few number of the studies and publications on“music criticism”; and the descriptions of criticism, function and historical process of criticism in music, music critics and publications by the Republic Period, the status of music criticism in our country, and criticism approach are given place. In the research, besides literature reviewing; findings are reached under the title of“music criticism”by applying interview method to writers, composers, conductors and performers. Following the research, it is established that by transforming the field of music criticism into“professional field”, which does not take place in the institutions in Turkey that give music education, positive contributions to the world of art could be obtained, that only objective, knowledge-based, and experience based method of the music critics will have constructive, directing, and improving influences on the performer, art-lover, and on the art of music.