Psikolojik dayanıklılığın örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetine etkisi: Görgül bir araştırma
Affects of psychological resilience on organizational commitment and intention to quit: An ampirical research
- Tez No: 355953
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH NEJAT BASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, psikolojik dayanıklılığın örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetine etkilerinin bir model çerçevesinde araştırılmasıdır. Bu maksatla kamu güvenliği alanında hizmet veren 309 işgörenden anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 21.0 ve IBM SPSS AMOS 21.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde pozitif psikolojik bir kavram olarak psikolojik dayanıklılığın örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerinde etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak örgütsel bağlılığın ve işten ayrılma niyetini etkilediği; ancak işgörenlerin incelenen demografik özelliklerinden hiçbirinin psikolojik dayanıklılık üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak psikolojik dayanıklılığın örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti kavramlarına etkilerini inceleyen bir modelin ortaya konabileceği görülmüştür. Anahtar kelimeler : Psikolojik dayanıklılık, örgütsel bağlılık, işten ayrılma niyeti
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the effects of the psychological resilience on the organizational commitment and the intention to quit. The data were gathered from 309 employees serving in public sector by using survey method. The structural equation modelling and correlation anlyzes were used analyzing the data by the IBM SPSS Statistics 21.0 and IBM SPSS AMOS 21.0 programs. The findings showed that as a pozitive psychological concept the psychological resilience has effects on the concepts of the organizational commitment and the intention to quit according to the analyzed data. In addition to the findings the organizational commitment has also an affect on the concept of intention to quit. On the contrary it is concluded that the demographic qualities has no affect on the psychological resilience. As a result a model that views the effects of the psychological resilience on the organizational commitment and the intention to quit can be offered. Key words : Psychological resilience, organizational commitment, intention to quit.