Hareketli görüntülerle mimarlığı düşünmek ve bir deneme
Researching architecture with motion videos and an experimental study
- Tez No: 355993
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
“Mekan”gündelik deneyimde anlamlarla dolu, her an algısı değişebilen ve kullanıcılarının düşünsel ve somut anlamda üretimine bilfiil dahil olduğu yerken, temsil düzeyinde“mekan”ın yaşamsallığının temeli olan bu özellikleri görünmez hale gelmektedir.“Mekan”ın deneyimle ve hafızayla ilişkisi ise neredeyse yok sayılmaktadır. Teknik olarak sürdürülebilir temsilin fazlasıyla ön planda olması sebebiyle düşünsel ve yaratıcı süreçlerin karmaşası, çelişkileri ve zenginlikleri yansıtılamamaktadır ve bu kısırlık mekansal üretimin bizzat kendisine içkin hale gelmektedir. Temsilin ne olduğuyla düşüncenin ne olduğu ve en sonunda somut ürünün ne olduğu bizzat ilişkilidir dolayısıyla herhangi bir aşamadaki çoraklık topyekûn bir etkiye sahip olmaktadır. Tersinden düşünüldüğünde ise herhangi bir aşamadaki zenginliğin tüm süreci zenginleştireceği söylenebilir. Bahsi geçen zenginliğe ulaşmak amacı mekan kavramının yerleşik kavrayışın dışında temsillerle de araştırılabileceği düşüncesini doğurmuştur. Burada zamanla ilişkisi sebebiyle hareketli görüntülerin, yani sinemanın ve videonun, bu amaç doğrultusunda kullanılabileceği düşünülmüştür. Yeni bir kavrayış oluşturabilmek adına hareketli görüntüleri düşünme aracı olarak kullanmak ve mekan kavramını hareketli görüntüler vasıtasıyla irdelemek için videolar hazırlanmıştır. Bunun dışında halihazırda mevcut sinema tarihinden de örnekler ele alınmıştır. Böylece hareketli görüntülerin düşünce aracı olarak kullanılıp kullanılmayacağına dair bir tartışma ortamı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
“How does one start thinking of space? What are the tools for thinking space?”. Simple answers are always ready for those questions; but not always enough to discuss further into the subject. In this study concept of“space”and spatial productions are approached critically considering the current status quo. This critical approach has emerged from the idea that status quo cannot provide adequately nourished environment for these concepts.“Space”whose perception changes unexpectedly and in which the users constantly participate to its production both physically and intellectually is full of daily routines and its users' temporary experiences. Nevertheless these qualities become invisible when it comes the representing it. Interconnectedness of experience and memory is ignored. Complexity and richness of intellectual and creative processes cannot be reflected due to dominance of technically productive representation. And this intellectual poverty has become immanent to spatial representation. Two dimensional representations such as drawings or sketches or three dimensional representations such as models are never enough to capture the liveliness of space, but mostly they are used for representing space. Digging deeper, other types of representations exist, even though they are rarely used. One of them is motion videos, which consists of cinema or video. Since time is immanent to motion videos, and that motion videos form a new language and have other idiosyncrasies, they create paths to a new intellectual thinking. That new intellectual thinking that can be named as“cinematographical thinking”defines a new environment in which space and spatial productions can be newly approached to. Relation of motion videos with reality and them being experiential also supports the idea. What is more, representation of“space”with“time”in motion videos is a qualification that is distinct from other representation types.