Keşfü'l Ğumem Fi Tarihi'l Ümem adlı eserin 207-338 sayfalarının transkripti
Transcription of pages 207-338 of Kashf al Gumam Fi Tarihi al Umam
  1. Tez No: 951741
  2. Yazar: DAMLA GÖZÜKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Memlük Devleti, Orta Çağ'da önemli bir güç merkezi olarak tarihi gelişim sürecinde kritik bir rol oynamıştır. 1250-1517 yılları arasında Mısır, Suriye ve Hicaz'ı kapsayan geniş bir coğrafyada hüküm süren Memlükler, özellikle İslam dünyasında önemli bir siyasi ve askeri güç oluşturdular. Memlükler, Abbâsîler'in zayıflamasının ardından Mısır'ı ele geçirerek hem siyasi hem de kültürel anlamda büyük bir boşluğu doldurdular. Aynı zamanda Haçlı Seferleri'ne karşı verdikleri direnişle tanınan Memlükler, 1260'ta Ayn Calut Meydan Muharebesi'nde Moğolları mağlup ederek, Orta Doğu'nun şekillenmesinde belirleyici bir rol oynamışlardır. Askeri disiplini ve hükümet yönetimini birleştiren özgün bir sistem geliştiren Memlüklüler bu özellikleriyle hem askeri hem de kültürel miras açısından dönemin son derece önemli bir temsilcisi olmuşlardır. Mısır'daki Türk tarihi açısından oldukça önemli olan ve sonrasında Bahri Memlûkler (1250-1382) ve Burci Memlûkler (1382-1517) olarak ikiye ayrılan Memlûkler, Mısır'ın Osmanlı devleti tarafından ele geçirilmesi sürecine kadar Türk kültürünün yerleşmesinde ve yayılmasında etkili olmuşlardır. Leysi Çelebi'nin Keşfü'l-Ğumem Fi Tarihi'l-Ümem adlı eseri, Osmanlı tarihi ve İslam dünyası tarihi üzerine yazılmış önemli bir kaynaktır. Bu eser, özellikle İslam tarihi ve çeşitli medeniyetlerin kronolojik gelişimini inceleyen kapsamlı bir çalışma olarak dikkat çeker. Leysi Çelebi, eserde farklı İslam toplumlarının tarihini, sosyal yapısını, siyasi gelişmelerini ve kültürel evrimlerini ele alarak, dönemin önemli siyasi olaylarına dair derinlemesine analizler sunar. Keşfü'l-Ğumem, tarihsel verilerin yanı sıra yazarın kendi gözlemleri ve yorumlarıyla da zenginleşmiş bir metin olarak Osmanlı dönemi tarih yazımında önemli bir yer tutar. Aynı zamanda, Leysi Çelebi'nin eseri, Osmanlı entelektüel çevrelerinde tarihi bilincin oluşmasına katkıda bulunmuş ve sonraki kuşaklar için tarihi referanslar sağlamıştır. Eser, sadece tarihsel bilgileri aktarmakla kalmaz aynı zamanda Osmanlı'dan önceki İslam dünyasının kültürel ve siyasi mirasını anlamada da büyük bir kaynak işlevi görür. Osmanlı Türkçesine tercümesini yaptığı Leysi Çelebi'nin Keşfü'l Ğumem Fi Tarihi'l Ümem adlı eserin çevirisi Memlûklu tarihi açısından oldukça ayrıntılı ve önemli bilgiler vermektedir. Eser Anadolu şehirleri beylikleri, Mısır Memlûk Devleti'nin iç meseleleri, Ridaniye savaşı, Elbistan savaşı, Karamanoğulları, Dulkadiroğulları, Ramazanoğulları Beylikleri ile olan münasebetler ve de Moğollarla yapılan Ayn-ı Calut Savaşı hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The Mamluk State played a critical role in the historical development process as an important power center in the Middle Ages. Ruling over a vast geography covering Egypt, Syria and Hejaz between 1250-1517, the Mamluks constituted an important political and military power, especially in the Islamic world. After the weakening of the Abbasids, the Mamluks conquered Egypt and filled a huge gap both politically and culturally. At the same time, the Mamluks, known for their resistance against the Crusades, played a decisive role in shaping the Middle East by defeating the Mongols at the Battle of Ayn Goliath in 1260. The Mamluks, who developed a unique system that combined military discipline and government administration, were an extremely important representative of the period in terms of both military and cultural heritage. The Mamluks, who were very important in terms of Turkish history in Egypt and later divided into Bahri Mamluks (1250-1382) and Burji Mamluks (1382-1517), were effective in the establishment and spread of Turkish culture until the Ottoman conquest of Egypt. Leysi Çelebi's Keşfü'l-Ğumem Fi Tarihi'l-Ümem is an important source on Ottoman history and the history of the Islamic world. This work stands out as a comprehensive study of Islamic history and the chronological development of various civilizations. Leysi Çelebi discusses the history, social structure, political developments and cultural evolution of different Islamic societies and provides in-depth analyses of the major political events of the period. As a text enriched with historical data as well as the author's own observations and interpretations, Keşfü'l-Ğumem occupies an important place in Ottoman historiography. At the same time, Çelebi's work contributed to the formation of historical consciousness in Ottoman intellectual circles and provided historical references for subsequent generations. The work not only conveys historical information, but also serves as a great source for understanding the cultural and political heritage of the Islamic world before the Ottoman Empire. His translation of Leysi Çelebi's Keşfü'l Ğumem Fi Tarihi'l Ümem, which he translated into Ottoman Turkish, provides detailed and important information on Mamluk history. The work provides information about the principalities of Anatolian cities, the internal affairs of the Mamlūk State of Egypt, the Battle of Ridaniye, the Battle of Elbistan, the relations with the principalities of Karamanids, Dulkadirids, Ramazanids and the Battle of Ayn-ı Goliath with the Mongols.