Anar Rızayevin Beş Mertebeli Evin Altıncı Mertebesi adlı romanının fonetik incelemesi (Zzerbaycan Türkçesi)
The phonetic research of the novel Sixth step of Five Stepped House of Anar Rizayev (Azarbaijani Turkish)
  1. Tez No: 356376
  2. Yazar: SAİD NURİ ODABAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Anar Rızayev?in ?Beş Mertebeli Evin Altıncı Mertebesi? adlı romanı üzerinde yapılan ve Azerbaycan Türkçesinin fonetik özelliklerinin Türkiye Türkçesi ile mukayese edildiği bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra ele alınan birinci bölümde; Azerbaycan Türkçesinin tarihsel gelişimine, alfabe değişmelerine, Türk lehçeleri arasındaki yerine ve içinde bulunduğu Oğuz grubunun ses özelliklerine değinilmiştir. Birinci bölümün `Azerbaycan Edebiyatı? başlığında Azerbaycan edebiyatının dönemlerine ve dönemleri temsil eden önde gelen edebiyatçılarına yer verilmiştir. Ayrıca birinci bölümde yazarın hayatı, sanatı, eserleri hakkında da bilgi verilmiştir. İkinci bölümde fonetik inceleme yapılmıştır. Sonuç bölümünde, çalışmanın dikkat çeken unsurları maddeler halinde sıralanmıştır. Çalışmanın sonunda kaynakça ve özgeçmiş bulunmaktadır. Anahtar Kelimler: Anar, Azerbaycan Edebiyatı, Fonetika, Azerbaycan Türkçesi
Özet (Çeviri)
Taking the novel ?Beş Mertebeli Evin Altıncı Mertebesi? ?Sixth Step of the Five Stepped House? by Anar Rızayev; the phonetic characteristics of Azarbaijani Turkish is compared with Turkey Turkish in this study which consists of two parts. After the introductory the first part covers the historical metanorphosis, alphabet excursion, the place in Turkish dialects of Azarbaijani Turkish as well as the sound characteristics of Oğuz Group where Azarbaijani Turkish is also takes place into.In the first section which is highlighted as ?Azarbaijani Literature?; the periods and the leading men of letters are discussed. Also, the aouthor?s life, his arts, his works and productions are dedicated in the first part. Phonetic analysis is done in the second section. In the coclusion part, the significiant elements of this study are presented by turns. At the end of the study there are references and autobiography. Key words are: Anar, Azarbaijani Literature, Phonetica, Azarbaijani Turkish.