Effect of family controlled firms on cost of equity evidence of Turkish listed firms during 2008 financial crisis
Aile şirketlerinin öz sermaye maliyeti üzerindeki etkisi 2008 mali krizi esnasında halka açık Türk şirketleri örneği
- Tez No: 648653
- Danışmanlar: Dr. BELMA ÖZTÜRKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Önceki çalışmalar, şirket yönetiminin mali bir krizin, özellikle de bu kritik zamanlarda ortaya birçok ekonomik olgu koyan yakın zamandaki ekonomik krizlerin önlenmesinde ya da etkilerinin azaltılmasında başarısız olduğuna inanmıştır. Bu olaylardan biri de vasıta problemi ve hissedarlar arası el koyma meseleleridir. Bir önceki araştırmalar kriz zamanlarında, hissedarların çoğunluğunun azınlıkta olan hissedarların malına el koyma dürtüsünün genellikle böyle bir dürtünün daha az olduğu aile şirketi olmayan şirketlerin aksine aile ya da bireyler tarafından yönetilen şirketlerde gözlemlendiğini iddia etmektedir. Bu araştırma, aile şirketleri ile 2008 yılındaki ekonomik kriz zamanında sonuçta büyük bir rolü olan öz sermaye maliyetinde belirgin olan vasıta maliyeti arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Veriler Türk menkul kıymetler borsasındaki 331 şirketi kapsayarak Bist All Share (XUTUM) halka açık şirketlerinden toplanmıştır. Zaman aralığı, 2008'deki ekonomik krizden iki yıl önce ve iki yıl sonra olmak üzere 2006'dan 2010'a kadarki zaman olarak belirlenip farklı yapısından ötürü mali sektörü dışarıda bırakarak mali verileri ve son mülkiyeti bir araya getirmede ikinci veri metodunu kullanarak belirlenmiştir Sonuçlar, Türkiye'deki aile kontrolündeki ve aile kontrolündeki olmayan firmaların özkaynak maliyetinde önemli bir fark olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Previous studies believed in the failure of corporate governance in preventing or decreasing the consequences of a financial crisis, especially in the recent global economic crises, which in turn put forth several financial phenomena in these critical times. One of these phenomena is agency problems and the matters of expropriation among shareholders. Prior studies claim that at times of crises, the incentive for the expropriation of major shareholders over other minority shareholders is more frequently observed in firms controlled by families or individuals, unlike the non-family-controlled firms in which the incentive is less evident. This study examines the relationship between the family-controlled companies and the agency cost conspicuous to the cost of equity capital, where at the time of the economic crisis in Turkey in 2008 had a major role in the result. The data was collected from publicly traded firms of Bist All Share (XUTUM) including 331 companies in the Turkish stock exchange market. The time period was determined as, from 2006 until 2010, two years before and after the economic crisis in 2008, by using secondary data method in gathering financial data and ultimate ownership, excluding the financial sector for its different structure. According to the previous results which were inconsistent with the study data. The results show that there is no significant difference in cost of equity for family-controlled firms and non-family-controlled firms in Turkey.