İnovasyon ve teknoloji taşmalarına dayalı ekonomik büyüme
Economic growth based on innovation and technology spillovers
- Tez No: 356466
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Dünya ekonomisinde de radikal bir dönüşüm meydana getiren küreselleşme kavramı, ekonomi literatüründe“yeni ekonomi”ve“post endüstriyel üretim”gibi kavramların ortaya çıkmasında rol oynamıştır. Yeni ekonomide ekonomi mal üretiminden ziyade hizmet üretimine ağırlık vermesi şeklinde yön değiştirmektedir. 1950 sonrası ekonomik büyüme çalışmaları da ekonomik büyümenin nasıl sağlanabileceğinden ziyade sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin nasıl sağlanabileceği yönünde değişmektedir. Günümüzde ekonomik büyüme üzerindeki ilgi uzun dönemli büyümenin nasıl sağlanabileceği, büyüme hızının nasıl korunabileceği ve yaşam standartlarını artırabilecek büyüme politikalarının neler olabileceği üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışmada küreselleşmenin şekillendirdiği yeni ekonomi kavramı çerçevesinde ekonomik büyüme teorisinde kabul gören içsel büyüme kuramlarından yola çıkılarak inovasyon ve teknoloji taşmalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İnovasyon ve teknoloji taşmalarına kaynaklık eden G7 ülkelerine ait değişkenlerin bu ülkelerin GSYH üzerindeki etkileri panel veri analizi ile incelenmiş ve değişkenlerin GSYH'deki değişiklikleri %95 oranında açıklayabildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization which formed a radical transformation of in the world economy, has played a role in the emergence of concepts such as, , the“new economy”and“post-industrial”production in economics literature. Economy changes direction as to focus on production of services rather than the production of goods in the new economy. Studies of economic growth after 1950, focus on how to bring about a sustainable economic growth rather than how economic growth can be obtained. Today, interest on economic growth is how to bring about the long-term economic growth, how the growth rate can be protected and what policies accelerate advances in living standards. This study investigates the effects of innovation and technology spillovers economic growth on the basis of accepted theories of endogenous growth within the framework of concept of the new economy shaped by globalization. The effect of variables of the G7 countries which root Innovation and technology spillovers on GDP of these countries has been investigated using panel data analysis and concluded that the variables are account for 95% of the changes in GDP.