Medeni Kanunun 23. maddesinin sözleşme özgürlüğüne getirdiği sınırlamalar
The limitations of freedom of contract by the article 23 of the Turkish Civil Code
- Tez No: 356482
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
Çalışmamız, Medeni Kanun'un 23. maddesinin sözleşme özgürlüğü alanındaki önemini, uygulama alanını ve söz konusu maddeyi ihlal eden sözleşmeler açısından uygulanması gereken yaptırımı konu edinmektedir. Bu çerçevede kişilik hakkına hukuki işlemler karşısında getirilmiş olan korumanın sözleşme özgürlüğünün diğer sınırları ile arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmaktadır. Çalışmada ayrıca, sözleşmenin kişi özgürlüğünü hangi hallerde ahlâka aykırı derecede sınırladığının tespiti aşamasında yardımcı olabilecek bir takım kriterler tespit edilmektedir. Devamında ise, Türk Borçlar Kanunu m. 27 hükmünde ifadesini bulan kesin hükümsüzlük yaptırımının kişi özgürlüğünün ihlal edildiği sözleşmelere uygulanması sonucunda ortaya çıkabilecek sakıncalar ele alınmakta ve bu kapsamda söz konusu yaptırımın özellikle MK. m. 23/II hükmü açısından amaca uygun bir şekilde sınırlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Subject of this study is the significance of Article 23 of the Turkish Civil Code in freedom of contracts by means of maintaining the practice areas and the sanctions and remedies for contracts in breach of the mentioned article. In this aspect, the relationship between the protection of personality rights against legal transactions and other limitations to freedom of contracts is aimed to be analyzed. Additionally a set of guiding criteria are identified for determining the cases of immoral restrictions of personality rights in contracts. Furthermore in contracts in breach of personality rights, the probable problems arising from the application of the nullity sanction as per Article 27 of the Turkish Code of Obligations are discussed and in this regard the purposeful limitation of the sanction in question, specifically in terms of Art. 23/II of the Turkish Civil Code, is submitted.