Karbonmonoksit gazı yardımıyla sudaki klor artıklarının uzaklaştırılması
- Tez No: 356567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Klor sulu ortamlarda iyi bir dezenfektandır. Ancak kul-lanılan klor miktarları genel olarak lazım olandan fazladır. Bu fazlalıklar sulu ortamda çevre sorunu yaratmakta, ekosis- temi tahrip etmektedir. Bu tür klor artıklarının giderilmesi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada klor ar¬tıkları karbonmonoksit yardımı ile giderilmeğe çalışıldı. Deneylerde kullanılan standart numuneler 7, 14 ve 28 mmol/L toplam klor ihtiva ediyordu ve bu numunelerin herbiri için başlangıç pH'ları 1, 3, 5, 7, 10 ve 13 olarak alındı. Da-ha sonra bu ortamlardan stokiyometrik oranda, stokiyometrik oranın 5 ve 10 katlarında karbonmonoksit geçirildi. İşlemden önce ve sonra toplam çözünmüş klor, klorür, pH ve hipoklorit tayinleri yapıldı. Klor artıklarının en fazla % 74 oranında giderilebildi-ği tesbit edildi. Ayrıca karbonmonoksitin sudaki çözünürlüğü az olduğu için en iyi klor giderme oranı stokiyometrik oranın 10 katı kadar gaz gönderilmesi halinde elde edildi. pH 71nin altında pH 7'nin üstündekinden daha iyi bir giderilme oranı elde edildi. Karbonmonoksit ucuz bir madde olmadığından klor artıkla¬rının bu yöntemle giderilmesinin ekonomik olmadığı söylenebilir. Ancak bazı baca gazları veya endüstri gazlarının artıklarının bu amaçla kullanılması maliyeti düşürebilir. Sıcaklığın optimuma düşürülmesi, basıncın arttırılması veya klor ile karbonmonoksit arasındaki reaksiyonu olumlu yönde etki¬leyecek bir katalizörün bulurması, metodu ekoncmik yönden cazip hale getire¬bilir .
Özet (Çeviri)
Chlorine is a beneficial disinfectant in the aqueous media. But, the amount of chlorine used in the treatment is generally more than required level. These residues cause envi-ronmental problems in the water media, and damage ecosystem. The removal of these type of chlorine residues is carried out by few different methods. In this research, the removal of chlorine residues were studied by carbonmoxide. Standard samples used in the experiments had 7, 14 and 28 mmol/L of concentrations; the beginning pH's of each sample were 1, 3, 5, 7, 10 and 13. Then, carbonmonoxide was passed through each sample; firstly in stoichiometric proportion, secondly in give times of stoichiometric proportion, and finally in ten times of stoichiometric proportion. Before and after treatment; total solved chlorine, chloride, pH, and hypochlo¬rite were determined. The maximum removal of the chlorine residues was 74 percent. In addition, the best chlorine removal proportion of carbonmonoxde treatment was ten times of stoichiometric amount, because the carbonmonoxide is slightly soluble in the aquous media. At the lower than pH= 7, the removal proportion was more than that of higher ones. Because of the carbonmonoxide is not a cheap material, the removal of chlorine residues in this method may not be economical. But flue gases and some of the industrial gas resi¬dues may be used in this way, therefore the cost of the treat¬ment could be at the reasonable level. The fact that tempera¬ture is reduced to an optimum, the pressure is increased or an appropriate positive catalyst is used might be made the treatment attractive.