Değişik ortamlarda klor gazı ile pirit ve demir sülfürün reaksiyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 356583
  2. Yazar: YÜCEL YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİH BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; su, CCİ^ ve su-CCl^ ortamlarında piritin, su ortamında ise demir sülfürün klor gazı ile reaksiyon hızına reaksiyon süresinin, tane boyutunun, sıcaklığın, karıştırma hızının, gaz akış hızının ve katı/sıvı oranının etkisi araş-tırıldı. Elde edilen deneysel veriler“Rea&siycma Girmemiş çekirdek”modeline uygulanarak kinetik parametreler tespit edildi. Sulu ortamda pirit ile klor gazı arasındaki reaksiyon hızı¬nın, 13-35°C sıcaklık aralığında kimyasal reaksiyon kotrol- lü, 40-60°C sıcaklık aralığında ise akışkan filminden difüz- yon kontrollü olduğu belirlendi. Kimyasal ve difüzyon kont¬rollü adımlar için aktivasyon enerjileri sırasıyla 36,7 ve -1 3,8 kJmol olarak hesaplandı. CCl^'lü ortamda ise, piritin klor gazı ile reaksiyon hızının kül filminden difüzyon kontrollü, su-CCl^ (20 mİ su+ 80 mİ CCİ^) ortamında da kimyasal reaksiyon kontrollü olduğu tes¬pit edildi. Kül filminden difüzyon (CCl^) ve kimyasal reak¬siyon (su-CCİ.) kontrollü adımlar için aktivasyon enerjileri -1 sırasıyla 32,3 ve 22,3 kJmol olarak bulundu. Ayrıca sulu ortamda demir sülfürün klor gazı ile reaksiyon mekanizması ve kinetiği incelendi. Reaksiyon hızının kül fil-minden difüzyon kontrollü olduğu bulundu ve bu olaya ait ak- -1 tıvasyon enerjisi 30,1 kJmol değerinde hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In the present work, the effects of reaction time, particle size, temperature, speed of stirring, gas flow rate and sol¬id -to-iiquid ratio on the rate of reactions of pyrite (in water, carbon tetrachloride, and a mixture of water and carbon tetrachloride) and ferrous sulfide (in water) with chlorine gas have been investigated. The experimental data obtained were analyzed on the basis of the“unreacted core”model and hence the kinetic parameters were determined. The reaction between pyrite and chlorine in aqueous medium o i the chemxcal-controlled in temperature range 13-35 C,but the diffusion-controlled through fluid film in temperature range 40-60°C. The activation energies for the chemical-and diffusion-controlled cases are 36.7 and 3.8 kJmol , respec¬tively . On the other hand, it was found that the reaction between pyrite and chlorine in carbon tetrachloride is the diffusion- controlled through ash film, but the chemical-controlled in a 20/80 (vol/vol) mixture of water and carbon tetrachloride. The activation energies for the diffusion-and chemical con¬trolled cases are found to be 32.3 and 22.3 kJmol respec¬tively In addition, the kinetics and mechanisms of. the reaction of ferrous sulfide with chlorine in aqueous medium have been investigated. The rate of reaction was found to be the dif-fusion-controlled through ash film and the activation energy -Ifor this reaction was calculated as 30.1 kJmol