Otel işletmelerinde örgütsel sinizm ve psikolojik sözleşme ihlali: Ankara'daki beş yıldızlı otellerde bir araştırma
Organizational cynicism and psychological contract breach in hotel enterprises: A study in five star hotels in Ankara
  1. Tez No: 356646
  2. Yazar: FUNDA KARACAOĞLAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı; otel işletmesi çalışanlarının genel sinizm düzeyleri, örgütsel sinizm düzeylerinin ve algılanan psikolojik sözleşme ihlalinin etkili olup olmadığını araştırmak ve olumsuz tutum ve beklentiler arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla oluşturulan anket soruları, Ankara ilinde bulunan toplam 13 adet beş yıldızlı otel işletmesinde çalışan 2125 kişi arasından 390 kişilik bir katılımcı grubuna uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, sinik tutum ve psikolojik sözleşme ihlali algısı faktörlerinin genellikle anlamlı katkılarda bulunduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda, sinik tutum ve psikolojik sözleşme ihlali algısı faktörleri arasındaki pozitif korelâsyonlarda olumsuz nitelikteki tutum ve beklentilerin birbirleriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda genel sinizm, örgütsel sinizm, psikolojik sözleşme ihlali algısı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu konuya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of work is to study if the general cynicism levels, organizational cynicism levels and perceived psychological contract breach of the staff are efficient or not, and to study the relations between those negative attitudes and expectations. The poll questions, determined for this purpose, have been asked to a participant group, consisting of 390 persons among 2125 staff within 13 five-star hotel enterprises in Ankara. The study results showed that the cynic attitude and perception of psychological contract breach factors have had generally the positive contributions. At the same time, the positive correlations between the factors of cynic attitude and perception of psychological contract breach showed that the negative attitude and expectations were correlated with each other. As a result of analysis of the obtained results, a significant correlation was found between the general cynicism, organizational cynicism and the perception of psychological contract breach. The recommendations related to this subject were submitted.