Flipped writing class model with a focus on blended learning
Harmanlanmış öğrenme odaklı tersten yapılandırılmış yazma sınıfı modeli
- Tez No: 356650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın çıkış noktası; yabancı dilde yazma becerisinin zorlukları, karmaşıklığı ve öğrencilerin bu beceriye karşı olan olumsuz tutumlarını telafi etmek için EFL yazma sınıflarında yeni bir öğretim modeli geliştirmektir. Bu amaçla; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda öğrenim gören bir grup İngiliz Dili Eğitimi hazırlık sınıfı öğrencisine 2013-2014 akademik yılı güz dönemi boyunca tersten yapılandırılmış yazma sınıfı modeli uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini Yabancı Diller Yüksekokulu'nda İngiliz Dili Eğitimi hazırlık sınıflarına devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grupları rastgele seçilmiş öğrencilerden oluşturulmuş ve çalışmada hem nicel hem de nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Araştırma modeli olarak öntest-sontest kontrol gruplu gerçek deneme modeli kullanılmıştır. Nicel veri toplama araçları olarak araştırmada; ön ve son testler, tartışmacı paragraf puanlama rubriği, bilgi ve iletişim teknolojileri okuryazarlığı anketi ve tersten yapılandırılmış yazma sınıfı tutum ölçeği kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak ise; yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Tersten yapılandırılmış yazma sınıfı uygulama süreci öncesinde, her iki gruba öntest uygulanmış ve öntest sonuçlarına göre iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olmadığı bulunmuştur. Öntest sonrasında deney grubundaki öğrencilerin teknoloji kullanım alışkanlıkları ve eğilimlerini belirlemek amacıyla bilgi ve iletişim teknolojileri okuryazarlığı anketi uygulanmıştır. Deney grubundaki öğrencilere; öğretmenin paylaştığı linkleri görebilmeleri ve ders gereksinimlerini takip edebilmeleri amacıyla Ders Yönetim Sistemi (Edmodo) tanıtılmıştır. İngiliz Dili Eğitimi hazırlık sınıfında öğrenim gören 23 öğrenciden oluşan deney grubuna on beş hafta (bir dönem) boyunca, ders anlatımı ve ödev kısımlarının yer değiştirdiği tersten yapılandırılmış yazma sınıfı modeli uygulanmıştır. Öğrenciler öğretmen tarafından çekilen ders videolarını evlerinde ödev olarak izlemişler, bu şekilde sınıf içerisindeki zaman tamamen genel alıştırmalara ve paragraf yazma uygulamalarına ayrılmıştır. Diğer taraftan, İngiliz Dili Eğitimi hazırlık sınıfında öğrenim gören 20 öğrenciden oluşan kontrol grubuna geleneksel ders anlatımına dayalı öğretim tekniği uygulanmıştır. Her iki grupta da daha önce seçilmiş ders kitabına uygun olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış aynı izlence takip edilmiştir. Her iki grubun yazma dersi de araştırmacı tarafından yürütülmüştür. On beş hafta süren uygulama sonunda, gruplara kendi aralarında ve kendi içlerinde fark oluşup oluşmadığını belirlemek için aynı sontest uygulanmıştır. Ön ve sontest sonuçlarının analizinde SPSS 20 programıyla bağımsız ve eşleştirilmiş örneklem t- testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin yazma performansları bakımından deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle, deney grubu öğrencileri uygulamadan sonra kontrol grubundaki öğrencilerden daha iyi performans sergilemişlerdir. Buna ilaveten, uygulama sonrası öğrencilerin paragraflarında en çok gelişme İlgililik ve İçerik boyutunda olmuştur. Bu boyutu sırasıyla, Organizasyon ve Yapı, Genel Görünüm, Kelime Çeşitliliği ve Seçimi, Dilbilgisi & Cümle yapısı ve Yazım Kuralları boyutları izlemiştir. Tersten yapılandırılmış yazma sınıfı modeline yönelik öğrencilerin tutumları araştırmacı tarafından geliştirilen anketle ölçülmüştür. Verilen cevapların frekans analizleri, öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun yeni uygulamaya karşı olumlu tutum geliştirdiğini göstermiştir. Anketten elde edilen sonuçların, araştırmanın nitel kısmını oluşturan yarı yapılanmış görüşme sonuçlarıyla da örtüştüğü görülmüştür. Sonuç olarak, hem nicel hem de nitel verilerden elde edilen bulgular, tersten yapılandırılmış yazma sınıfı modelinin öğrencilerin yazma becerisi yeterlilikleri açısından geleneksel ders anlatımına dayalı öğretim şeklinden daha etkili olduğunu göstermiştir. Tersten yapılandırılmış yazma sınıfı modeli, yabancı veya ikinci dilde yazma bağlamında kullanılarak yazma becerisindeki zorluk, sıkılma ve bu beceriye yönelik olumsuz tutumlara bir çözüm olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The point of departure of this study is to develop a new instructional model for EFL writing classes in order to compensate for the hardship and complexities of the foreign language writing skill, and students' negative attitudes toward it. To this end, flipped writing class model is employed during the fall semester of 2013-2014 academic year in an ELT prep class in School of Foreign Languages at Ondokuz Mayıs University. The population of the study consists of students attending ELT Preparatory Classes at School of Foreign Languages. Two randomly selected groups constitute the experimental and control groups of the study. Both quantitative and qualitative data collection instruments are employed in the study. The quantitative model of the study is a pre- and post-test true experimental design with a control group. As the quantitative data collection methods, the pre- and post tests, Argumentative Paragraph Rubric, ICT literacy survey, and Flipped Writing Class Attitude Questionnaire are used. As for the qualitative data, a semi-structured follow-up Interview is employed. The pre-test is conducted for both groups before the treatment process, and the results indicate no statistically significant difference between them. After the pre-test, ICT literacy survey is administered to determine the students' tendencies towards and interests in the technology use. The students in the experimental group are introduced the CMS (Edmodo) which provides them to follow the course requirements and to see the shared links by the teacher. The experimental group consisting of 23 ELT prep students are instructed for fifteen weeks (one semester) through Flipped Writing Class Model in which the typical lecture and homework elements of a course are reversed. The students view the teacher-created videos at home as homework and in-class time is devoted to exercises and paragraph writing practices. The control group consisting of 20 ELT prep students, on the other hand, are instructed through traditional lecture-based writing class. The same syllabus prepared by the researcher and which is in line with the pre-selected coursebook is followed by both groups. The writing lessons of both groups are offered by the researcher himself. At the end of the fifteen weeks of instruction, both groups are given the same post-test to determine the difference between and with-in the groups. Independent and paired samples t-tests are carried out for the analyses of the data gathered through the pre-and post tests. The results indicate that there is a statistically significant difference between the experimental and control groups in terms of their writing performances. In other words, the students in the experimental group outperform the students in the control group after the treatment process. In addition, the most improved dimension on behalf of flipped writing class is found to be in the Relevance and Content, which is followed by the dimensions; Organization and Structure, Overall, Lexical Range & Word Choice, Grammar & Sentence Structure, and Mechanics respectively. In order to get an idea about the students' attitudes towards Flipped Writing Class Model, Flipped Writing Class Attitude Questionnaire, which is developed and piloted by the researcher, is administered to the experimental group's students. The frequency analysis of the students' responses reveals that the great majority of the students hold positive attitudes towards Flipped Writing Class Model. These positive results are verified with the semi-structured interview which is analysed by categorizing the students' responses. The frequency analyses overlap with the percentages of the categorized responses of the students. To conclude, the findings of both qualitative and quantitative data indicate that the Flipped Writing Class Model is more effective than traditional lecture-based writing class in terms of improving students' writing proficiency. In addition, students hold positive attitudes towards flipped writing class. It is believed that Flipped Writing Class Model can be employed in EFL and ESL contexts, which may resolve the problems of boredom, hardship, and complexities of writing skill together with the negative attitudes towards writing.