An action study on college students' EFL writing skills development through flipped classroom environments
Üniversite öğrencilerinin İngilizce yabancı dil becerilerinin ters yüz sınıf ortamlarında geliştirilmesi üzerine bir eylem araştırması
  1. Tez No: 502967
  2. Yazar: GÖZDE TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
İngilizce yazma becerilerinin gelişimi; öncelikle farklı birçok alt-becerinin geliştirilmesini, dolayısıyla çok zaman ve çaba gerektirdiğinden zorlu bir süreçtir. Bu sebeple; bu çalışmanın temel amacı, yazmada hem ürün odaklı hem de süreç odaklı yaklaşımların kullanıldığı bir ters-yüz sınıf uygulamasının, ingilizce yazma becerilerinin geliştirilmesinde karşılaşılan sorunları aşmada etkili bir yol olma ihtimalini araştırmaktır. İngilizce öğretiminin verimliliğini ve etkinliğini arttırmak için yeni yolların keşfedilmesine ihtiyaç vardır. Ters-yüz sınıf ortamları günümüzde dünyanın hemen hemen her yerindeki eğiticimler arasında hızla yaygınlaşmaktadır. Bu eğitim ortamında, geleneksel olarak sınıfta yapılan etkinlikler evde; evde ödev olarak yapılanlar ise sınıfta yapılmaktadır. Bu çalışma da ters-yüz sınıf yöntemini Türkiye'de ingilizce eğitimine uyarlayarak eğitim uygulamalarına değerli katkılar sunmayı hedeflemektedir. Bu amaçla öğretmen-araştırmacı olarak yedi hafta süren bir ters-yüz yazma dersinin uygulandığı bir eylem çalışması tasarladım ve Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin bir hazırlık sıfındaki yirmi dört öğrenci ile bu çalışmayı yürüttüm. Öncelikle, bu ters-yüz yazma dersi halen uygulanıyorken öğretmen-araştırmacı olarak benim tarafımdan araştırmacı günlüğü, dört gözlemci-öğretmen tarafından sınıf gözlem formu ve ters-yüz sınıftaki yirmi dört öğrenci tarafından da öğrenci geri bildirim kağıtları ile değerlendirilmiştir. Ters-yüz yazma dersinin uygulanması bittikten sonra da öğrencilerin bu derse yönelik görüşleri, öğrenci anketi ve odak grup görüşmeleri ile alınmıştır. Ayrıca öğrencilerin yazma becerisi gelişimleri de hem ters-yüz sınıftaki öğrencilere (n=24) hem de geleneksel sınıftaki öğrencilere (n=24) yazma sınavı yapılarak ölçülmüştür. Hem nitel hem de nicel verilerin çözümlenmesi, ters-yüz sınflarda yazma becerilerinin gelişimine dair öğrencilerin olumlu bir görüşe sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar ayrıca, ters-yüz sınıf öğrencilerinin yazma başarılarında geleneksel (ters sınıf olmayan) sınıfın öğrencilerine kıyasla daha yüksek başarı gösterdiğini, dolayısıyla ters-yüz sınıf uygulamasının ingilizce eğitiminde yazma becerisinin gelişiminde etkili bir yol olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, bu eylem araştırması, üniversite öğrencilerinin yazma becerilerinin geliştirilmesine karşı olan algılarının ve yazma performanslarının, sınıfı ters-yüz ederek ve yazmaya yönelik ürün odaklı ve süreç odaklı yaklaşımları birleştirerek geliştirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Writing skills development in EFL classes is difficult as it is a challenging process because it requires time, efforts and the improvement of several subskills. The main purpose of this action study is to investigate whether flipped classroom with a mixture of product and process approaches to writing could be an effective way to overcome the difficulties faced in the development of EFL writing skills. It is necessary to discover new ways to increase the effectiveness and efficiency of English language education. Flipped classroom is an educational environment which is gaining popularity among educators all around the world and this flipped classroom environment changes the places of what is traditionally done in class with what is traditionally done as homework. By incorporating flipped classroom into English language education in Turkey, this action study is expected to have some valuable implications over educational practices. To this end, I, as the teacher-researcher designed an action study with a seven-week flipped writing classroom and conducted it with students in an English preparatory class of one private university in Turkey (n=24). The flipped classroom was evaluated formatively by the researcher (me) in a researcher reflection journal, by four non-participant teachers in classroom observations, and by students in the flipped classroom through student feedback documents. Also the summative evaluation of the action study was done through a student survey, student focus group interviews and a writing quiz which was applied to twenty four students in flipped classroom (n=24) and another twenty-four students in traditional classroom (n=24). Both qualitative and quantitative data analyses revealed that students had positive perceptions over developing writing skills in EFL flipped classes. Results also showed that flipped classroom was an effective way of developing students' EFL writing skills as it caused a significant increase in students' writing performance compared to the students in non-flipped class. All in all, this action study showed it was possible to improve college students' perceptions over English writing skills development and their writing performance by flipping a class and combining product and process approaches to writing.