Comparison of heuristics for resource-constrained project scheduling with discounted cash flows and progress payments
- Tez No: 35667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN SEPİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
oz SINIRLI KAYNAK KULLANIMIYLA HAKEDİŞLERİN VE NAKİT AKIMLARININ ŞİMDİKİ ZAMAN DEĞERİNİ EN FAZLALAYAN PROJE ÇİZELGELEMESİNDE SEZGİSEL YÖNTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASI ORTAÇ, Nilgün Yüksek Lisans Tezi, Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Canan SEPİL Şubat, 1994, 101 sayfa Bir projeye ait nakit akımlarının şimdiki zaman değerini en fazlalama son yıllarda bir çok araştırmacının incelediği bir başlıktır. Bu çalışmalarda, nakit akımlarının aktivitelerin çizelgelenmiş zamanlarında, ve nakit gelirlerinin olay zamanlarında gerçekleştikleri varsayılıyordu. Bu çalışmada ise, projenin nakit gelirlerinin hakedişler şeklinde, ay sonları ve yıl sonlan gibi zaman çizgisi üzerindeki belirli noktalarda gerçekleştiği varsayılmaktadır ve kısıtlı kaynaklar altındaki bu problem için sezgisel yaklaşım yöntemleri incelenmiş ve deneysel tasarım kuralları kullanılarak karşılaştırılmaları yapılmıştır. Hesaplama sonuçlan raporlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Proje Çizelgelemesi, Sezgisel Yaklaşım Yöntemlerinin Performansı, Deneysel Tasanm. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 605.01.04 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF HEURISTICS FOR RESOURCE-CONSTRAINED PROJECT SCHEDULING WITH DISCOUNTED CASH FLOWS AND PROGRESS PAYMENTS ORTAÇ, Nilgiin M.S. in Industrial Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Canan SEPİL February, 1994, 101 pages Maximizing the net present value of cash flows associated with a project has been a topic analyzed by several researchers in the last decade. In these studies, cash flows were assumed to occur during the activity scheduled times and cash inflows are assumed to occur at event times. In this study, it is assumed that cash inflows of project occur as progress payments at discrete points in time, at the end of some periods, like ends of months, years, etc. and heuristic performances for this problem with resource constraints have been examined and compared by using experimental design principles. Computational results have been reported. Key words : Project Scheduling, Heuristic Performance, Experimental Design. Science Code : 605.01.04 111