Distance foreign language learners' learning beliefs and readiness for autonomous learning
Uzaktan eğitim öğrencilerinin yabancı dil öğrenme inançları ve otonom öğrenmeye hazırbulunuşlukları
- Tez No: 356722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA YANGIN EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uzaktan eğitim, Türkiye'de müfredat, dil öğretimi ve materyal açısından geliştirilmesi gereken yeni bir öğretim alanıdır. Ancak, Türkiye'de uzaktan eğitim alanında çok az araştırma yapılmıştır. İşte bu nedenle, bu tezin amacı uzaktan eğitim öğrencilerinin yabancı dil öğrenme inançlarını ve daha özel olarak, otonom öğrenmeye hazır olup olmadıklarını sistematik bir şekilde araştırmaktır. Ayrıca, uzaktan eğitim öğrencilerinin yabancı dil öğrenme inançları ve otonom öğrenmeye hazır olup olmadıklarıyla ilgili araştırma sorularını cinsiyet, yaş, en son mezuniyet durumları ve çalışma durumları değişkenlerine göre cevaplandırmaya çalıştık. Bu çalışmada, Cotterall 'in (1995) öğrenme inançları ve otonomi ile ilgili anketi ve Horwitz'in (1988) BALLI ölçeği kullanılarak elde edilen verilerin analizinde nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Gazi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu'nun 2012-2013 öğretim yılının Güz döneminde Yabancı Dil - I dersini alan 947 öğrencisi oluşturmaktadır. Sonrasında, elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilerek araştırmacı tarafından yorumlanmıştır. Sonuç olarak, her ne kadar bulgularda öğrencilerin cinsiyeti, yaşı, en son mezuniyet durumu ve çalışma durumları gibi değişkenlere göre farklılık olsa da, Türk uzaktan eğitim öğrencilerinin yabancı dil öğrenmeyle ilgili olumlu inançlara ve yabancı dil öğrenmek için oldukça fazla dış motivasyona sahip oldukları ve otonom öğrenmeye neredeyse hazır oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Distance education is a new educational area, which needs to be developed in terms of the curriculum, instruction and material in Turkey. However, there is a lack of research on distance foreign language education in Turkey. For this reason, this thesis aimed to conduct a systematic research on the learning beliefs held by distance foreign language learners and more specifically their readiness for autonomous learning. Moreover, we tried to answer the research questions related to the distance language learners' beliefs and their level of readiness for autonomy in terms of gender, age, the latest degree obtained, and employment state variables. This study was designed to use a quantitative research method to elicit data for the analysis via applying Cotterall's (1995) questionnaire for learning beliefs and autonomy and Horwitz's (Beliefs About Language Learning) BALLI 1988. The participants of the research were 947 first-year distance learners of Gazi University Distance Education Vocational School, who were attending the Foreign Language I class in the Fall Semester of 2012-2013 education years. Then, the obtained data were analyzed via SPSS program and they were interpreted by the researcher. In conclusion, the findings showed that Turkish distance language learners generally held positive beliefs about and were highly extrinsically motivated to learn the foreign language, and they were likely to ready for autonomous learning although there were some differences among the results in terms of their gender, age, the latest degree obtained, and employment state variables.