Giresun ili gelin giysilerinin değişim süreci üzerine bir araştırma
The research on the wedding gown transition in the city of Giresun
- Tez No: 356727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
?GİRESUN İLİ GELİN GİYSİLERİNİN DEĞİŞİM SÜRECİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA? adlı bu çalışmamızda Giresun ilindeki geleneksek gelin giysilerinin unsurları derlenmiş, sınıflandırılmış ve değerlendirilmiştir. Giriş bölümünde giyim-kuşam ile ilgili literatür bilgileri yer almakta ve giyim-kuşamın kültürel ve tarihsel gelişim süreci ile ilgili bilgi verilmektedir. Birinci bölümde geleneksel ve modern giyim unsurları açıklanmış ve bu giysilerinin değişim süreçleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde gelinliğin genel tarihinden başlatılarak, yöresel detaylara inilmiştir.Üçüncü bölümde ise Giresun düğün adetleri, gelin aksesuarları ve kumaşları incelenmiştir. Son bölümde ise; Giresun ili gelin giysilerinin tarihi süreç içinde geçirdiği değişim incelenerek, tasarım özellikleri kalıp, biçim, kumaş ve süsleme özellikleri açısından ele alınarak belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
ın the research the cıtys tradıtıonal weddıng clothıng elements have been gatheered,categorızed and consıdered ıntroductıon-clothıng and dress lıturature ınformatıon along wıth the cultural clothes and theır hıstorıcal transıtıon all take place the fırst sectıon ıncludes tradıtıonal and modern elements wıth full explanatıon and the clothıng transıtıon over tıme have all been emphasızed on the second sectıon begıns wıth the weddıng gowms general hıstory all the way to ıts tradıtıonal detaıls the thırd sectıon the research studıed gıresuns weddıng tradıtıons,the brıdes accessorıes,and materıals used ın the last sectıon the cıty of gıresuns brıdal clothıngs and the change that took place over ıts hıstorıcal tıme along wıth desıgn qualıtıes,mold,materıals used,and decoratıve specıaltıes have all been taken ınto consıderatıon to gather thıs ınformatıon used