Carl Schmitt'in devlet felsefesinde totaliter unsurlar
The totalitarian elements in Carl Schmitt's philosphy of state
- Tez No: 356757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Carl Schmitt, savaşlar ve devrimlerle geçen 20. Yüzyılın en önemli siyaset kuramcılarından biridir. Alman filozof, 1933 yılında Adolf Hitler önderliğindeki Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'ne (Nazi Partisi) katılmış, bu nedenle Nazi İmparatorluğu'nun yenilgisiyle sonuçlanan II. Dünya Savaşı'ndan sonra görüşleri, uzunca bir süre akademik ilgiden yoksun bırakılmıştır. Ancak özellikle 20. yüzyılın sonlarından itibaren, modern devletin politik mantığına ilişkin“gerçekçi”görüşleriyle Schmitt, yeniden ?değişik amaçlar doğrultusunda? okunmaya/incelenmeye başlanmış ve tekrar akademik ilgi odağı hâline gelmiştir. Bu çalışmada; Alman filozofun modern devletin politik mantığına ilişkin görüşleri,“Modern devlet kaçınılmaz olarak ya da bir başka deyişle doğası gereği totaliter devlet midir?”sorusu ekseninde incelenerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carl Schmitt is one of the most important political theorists of the 20th century that was the century of the wars and revolutions. The German Philosopher had joined to the National Socialist German Labor Party under the leadership of Adolf Hitler in 1933. Therefore his ideas had been lacking academic interest for a long period of time after the II. World War that was ended by the defeat of Nazi Empire. However starting from the end of the 20th century, Schmitt has been re-read/re-investigated, for different purposes, and has again become on the center of the academic interest by means of his“realist”ideas on the political logic of modern state, In this study, the German Philosopher's ideas regading the logic of the modern state has been discussed by investigating on the axis of the question of“Is the modern state inevitably, or in other words by nature, a totalitarian one?”