İlköğretim ikinci kademe müzik dersi başarı durumlarının diğer derslerdeki başarı durumlarıyla ilişkisi
The relation the between the success statements of primary second grade of music lesson and the success statements in other lessons
- Tez No: 356768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARAPGİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim ikinci kademesinde eğitim-öğretim gören öğrencilerin müzik dersi başarı durumları ile diğer derslerdeki başarı durumları arasındaki ilişkiler incelenip değerlendirilmiştir.Veriler, ilköğretim ikinci kademe öğretmenlerinin I.- II. dönem notları ve öğrencilere uygulanan anket soruları ile elde edilmiştir. Ayrıca araştırmanın yapıldığı kurumdaki öğrencilerin bireysel ve sosyo-ekonomik özellikleri ile müzik ve diğer derslerdeki başarı durumları arasındaki ilişki araştırılmıştır.Araştırmada, veriler SPSS yazılımında işlenmiş elde edilen veriler ışığında tablolar hazırlanmış ve yorumlar yapılmıştır. Bulgular ve yorumlar kısmı sonucunda araştırma probleminin sonuçları saptanmış, araştırma sonuçları doğrultusunda öğrencilerin müzik dersi başarı durumları ile diğer dersler arasındaki başarı durumlarının anlamlı bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the correlations between the successful performances in music lesson of students who are training in the second class of primary school and the successful performances in other lessons of them have been evaluated by being examined.Data have been collected from first and second term marks of teacher in the second step of primary school and the questionnaire questions applied to students. Moreover, the relationship between the individual, social-economic characteristics of students in the institution that the research has been done and the successful performances of students in music lesson and other lessons has been investigated.In the research, data have been manipulated in SPSS software, the charts have been prepared related to acquired data and the remarks have been made. As a result of findings and remarks part, the results of research problem have been determined.Related to research results, a significant correlation between the successful performances in music lesson of students and the successful performances in other lessons of students has been determined.