Olumlu ve olumsuz duyguların işgören motivasyonu üzerindeki etkileri ve bir uygulama
Effects of positive and negative emotions on employee's motivation and an application
- Tez No: 356769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Duygu bireyin temel gereksinmeleriyle ve onun bir sonucu olan davranışlarla ilgilidir. Duygu repertuarındaki her bir duygunun özgün bir rolü ve etkisi vardır. Kuvvetli duygular bedenimizde belirgin değişikliklere (fizyolojik belirtilere) neden olurlar. Bu nedenle, duyguları incelemek, insan davranışını anlamayı kolaylaştırır. İnsan doğasını duyguların gücünden soyutlayarak anlamak yerine, çevrenin talep ve fırsatlarına uygun, hayatta kalmayı sürdürmeye yardımcı olan tepkileri idare ve motive etmek için değişen sistemlerin geçici koordinasyon ve senkronizasyonu olarak görmek çok daha anlamlıdır.İşgörenin sahip olduğu olumlu veya olumsuz duyguların, işgören motivasyonu üzerine olan etkilerinin incelenmesi, araştırmanın amacı olarak tespit edilmiştir.Bu çalışmada duygu kavramı, olumlu ve olumsuz duygular ile iş hayatında duyguların yeri ve önemi incelenerek motivasyon ile ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, olumlu duyguların motivasyon üzerine doğrusal ve pozitif yönlü, olumsuz duyguların ise motivasyona negatif yönlü ancak doğrusal olmayan etkisinin olduğu tespit edilmiştir. İşgören motivasyonu artırılarak işletme verimliliğinin de artırılabileceği detaylı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotion is related with basic needs of person and behaviors which is a result of it. Every emotion on emotion repertory has its own role and effect. Strong emotions cause clear changes (physiological signs) on our bodies. So, examining emotions become easy understanding human behavior. It?s much more meaningful to execute temprory coordinations and syncronizations of systems that suitable for enviromentals demands and opportunities, executes and motivates the reaction that assistance to survive instead of understanding human nature without power of emotions.Studying effects of positive emotions and negative emotions of the employee is established as research area.In this study, the relation between motivation and emotion is studied examining the concept of emotion with positive and negative emotions and place and importance of emotion at work. Instead of understanding human nature without power of emotion, it?s much more meaningful that to see it as a temprory coordination and synchrozation of organizations. So that it will maintain the organization that accordance with enviromental demand and opportunity to survive motivated responses. It?s also evaluated that it?s possible to increase the productivity of organizations by the motivation of employies.