Türkiye'de erkler ayrılığı ve dokunulmazlıklar
The seperation of power and immunities in Turkey
- Tez No: 356770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Devleti oluşturan kuvvetler, yasama, yürütme ve yargı olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Demokratik toplumlarda kuvvetler ayrılığı ilkesi ve hukuk devleti kavramı, hayati öneme haiz konulardır. Tarihsel süreç içerisinde, dokunulmazlıklar, çeşitli şekillerde yer almıştır. Türkiye de siyasi tartışmaların merkezinde yasama dokunulmazlıklarının yer almasına karşın, diğer tüm erklerde de dokunulmazlıkların varlığı söz konusudur.Tüm dokunulmazlıklar toplum vicdanını rahatsız etmektedir. Fakat dokunulmazlıkların amacı ayrıcalıklı bir sınıf oluşturmak değildir. Asıl amaç, kamusal faaliyette görev alanları haksız isnatlardan korumaktır. Böylelikle kamu görevlileri görevlerini güvence içinde ifa edebileceklerdir. Bu da ancak hukuk devleti ilkesinin hayata geçirilebilmesi ile sağlanabilecektir.Dokunulmazlıklar, ayrıcalıklı bir sınıf oluşturmayı engelleme ve aynı zamanda güven içerisinde kamusal faaliyeti icra edebilme, arasındaki dengeyi sağlamalıdır.Öncelikli olarak, toplumun adalet duygusunu güçlendirmek için, mümkün olan en kısa zamanda, Türkiye de yeni bir yargı reformu yapılmalıdır. Dolayısı ile bu yeni yargısal reforma göre dokunulmazlıklar yeniden değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The powers of state is divided into three distinc departments; legislative, executive, and judical. In democratic societies, the concept of division of powers and the rule of law, have the issues of vital importance. In the historical process, immunities have taken place in various ways.Although, legislative immunity is in the center of political debate in Turkey, others powers ( executive and judical ) have many immunities too. Community is disturbed by all of the immunities but the purpose of immunities is not to create a privileged class.The main purpose is to protect the public officials from the unfair claims. In this way, public officials will be able to implement their duties in trust.This can only be achieved with the implementation of the principle of the rule of law.Immunities should provide a balance between not create privileged class and confidence in the task of making.Primarily, a new judical reform shold be done as soon as possible in Turkey for strengthen the public `s sense of justic