ABD başkanlık sistemi ve Amerikan siyasetinde erklerin ilişkisi
The U.S. presidency system and the relations among powers in American politics
- Tez No: 473296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ABD başkanlık sistemi son yıllarda üzerinde en çok araştırma yapılmakta olan konulardan biri durumuna gelmiştir. Özellikle ülkemizde de parlamenter sistemin yerine başkanlık sisteminin getirilmesine yönelik yapılan tartışmalar ve referandum sürecinde, Türkiye'de oluşturulması gereken başkanlık sisteminin nasıl bir yapıya sahip olması gerektiği çokça tartışılmış ve bu neticede ABD başkanlık sisteminden de ziyadesiyle bahsedilmiştir. Dolayısıyla bu araştırma çerçevesinde ABD başkanlık sistemi ile Amerikan siyasetinde erklerin ilişkisi konusu incelenmiştir. Araştırma kapsamında ABD başkanlık sisteminde yasama, yürütme ve yargı erkleri arasındaki ilişkide güçler ayrılığının yumuşak mı yoksa sert bir şekilde mi gerçekleştirildiği ile bu çerçevede oluşturulan fren ve denge mekanizmasının işler bir yapıya sahip olup olmadığı sorularına yanıt aranmıştır. Gerçekleştirilen literatür taraması neticesinde ABD başkanlık sisteminde, Avrupa'daki ve ülkemizdeki parlamenter sistemin aksine oldukça sert bir güçler ayrılığı bulunduğu, bununla birlikte etkin bir fren ve denge mekanizmasının oluşturulmuş olduğu, bu sayede sistemin neredeyse hiç kilitlenmediği ve erkler arasında bir uzlaşma ile işbirliği kültürünün meydana getirilmiş olduğu neticelerine erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
The U.S. Presidency System is one of the mostly studied political science issues in recent years. In Turkey there have been lots of discussions recently on whether or not parliamentary system should be changed with presidency system, and during the referendum process the issue that what kind of type of presidency system is suitable for Turkish political system and culture. Within this respect, there are mentioned excessively about the U.S. Presidency System. Therefore, in context of this study, the U.S. Presidency System and the relations among the powers in American politics have been investigated. Within this framework, issues about whether the separation of power in the relation among legislative, executive and judiciary powers is soft or hard, and whether checks and balances mechanism created through separation powers principal is effective or not have been researched. As the conclusion of the study on these issues, the results that there is so hard separation of powers among legislative, executive and judiciary powers in the U.S. presidency system, and also there is very effective checks and balances mechanism in American politics have been reached. Thus, it can be said that this system do not be locked and also it has created a consensus and cooperation culture among powers in American politics.