Doğu-Batı medeniyetleri arasında Mustafa Kutlu'nun öykücülüğü
The narrati̇on of Mustafa Kutlu i̇n between East and West civilizations
  1. Tez No: 356775
  2. Yazar: HAMDULLAH KOŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türk edebiyatı Tanzimat döneminden itibaren batının tesiri altına girmiştir. Bu tesir söz konusu dönemden günümüze kadar edebiyatımızın temel meselelerinden birini oluşturmuştur. Bu meselenin temel noktasını oluşturan karşıtlık ise iki farklı hayat tarzının bir toplumda aynı anda yaşanması durumudur. Mustafa Kutlu'nun hikâyelerinde bu farklı hayat tarzlarının çatışmasını görmek mümkündür. Ayrıca Mustafa Kutlu bu çatışmaların büyük şehirlerdeki yansımalarıyla yetinmemiştir. O aynı zamanda bir Anadolucu olarak Anadolu'nun kırsal kesimlerini de hikâyelerinde başarıyla yansıtmıştır. Bu çalışmada“Dışımızdaki Batı ve Biz”çatışmasından ziyade toplumumuzun içine nüfuz etmiş Batı tesiri ve gelenek çatışması çözümlenmiştir
Özet (Çeviri)
Turkish Literature has been under the influence of West since Tanzimat Period. This in fluence formsone of the basicprinciples in our literature from then on. What makesthisprincipleopposite is thet wodifferentways of life simultaneously. It is possible to see these differences in Mustafa Kutlu'sstories. Also, Mustafa Kutlu doesn't do withthesechallengesandtheirreflects on cities. He alsomirrors Anatolia' s countrysidesuccesfully. Inthiswork“The West Outside Us and Us”ratherthanthesechallenges, he analysesthepenetration of West intooursociety.