Dünü, bugünü ve yarını ile e-ticaret: Karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
E-commerce: yesterday, today and tomorrow: Problems encountered and solution offers
- Tez No: 356776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bilgi çağı, bilgisayar çağı, teknoloji çağı, internet çağı gibi isimlerle nitelenen, ülkeler arası sosyal ve ekonomik ilişkilerin gelişerek küreselleştiği, iletişim noktasında dünyanın köy kadar küçüldüğü bir dönemde, ülkelere, işletmelere ve bireylere çok büyük üstünlükler sağlayan“teknoloji”nin önemi giderek artmaktadır. Bilgi teknolojisi olarak da adlandırabileceğimiz bilgisayar, internet ve iletişim sektöründeki gelişmeler, bir lokomotif gibi diğer teknolojik gelişmeleri de beraberinde getirmektedir. Bu gelişmeler sonucunda, ekonomik alanda belki de en önemli değişim sayılabilecek olan elektronik ticaret, diğer adıyla e-ticaret, hızla yaygınlaşmaktadır. E-ticaretin hızlı gelişimine rağmen, işletmeler ve tüketiciler açısından e-ticaretin önünde belli başlı sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunların belirlenerek çözüme kavuşması, özellikle tüketicilerle işletmeler arasındaki e-ticaret hacminin istenen seviyelere çıkmasını sağlayabilecektir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde internet ve e-ticaret hakkında tanımlar ve genel bilgiler; ikinci bölümde e-ticarette tüketiciler ve işletmelerin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri; son bölümde ise e-ticaret ve karşılaşılan sorunlara yönelik bir araştırmanın incelemesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a period referred to as the information age, the computer age, the age of technological era or the internet age, when the social and commercial relationships between countries develop into globalization and the world shrinks to the size of a village at the point of communication the importance of“technology”which provides immense advantages to states, businesses and individuals gradually increases. The developments experienced in the computer, internet and communications sectors, which we can also refer to as information technology, bring along other technological progresses like a locomotive. Electronic commerce, also known as e-commerce, which can be considered as the most significant development in the economic field has also becoming widespread rapidly as an outcome of such developments. Despite the rapid progress of e-commerce, there are certain problems standing before of e- commerce, in terms of businesses and consumers. Identification and settlement of these problems will enable e-commerce volume to rise to desired levels. Definitions and general information about internet and e-commerce are presented in the first section of this study, which is composed of three sections, the problems encountered by consumers and businesses with regard to e-commerce and the solution offers for such problems are given in the second section, and a research analysis for e-commerce and encountered problems are provided in the final section.