6102 Sayılı (yeni) Türk Ticaret Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu'na göre şirketlerin bölünme işlemleri ve muhasebeleştirilmesi
Demerger and accounting proceedings of companies as per the Turkish Commercial Code (New) No. 6102 And Corporate Tax Law
  1. Tez No: 356782
  2. Yazar: VEFA ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET OTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
01.07.2012 Tarihinde yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu ile yapılan önemli değişikliklerden birisi de, şirketlerin bölünmeleri ile ilgili olarak yer alan düzenlemelerdir. Bu çalışmada ana hedef Türk Ticaret Kanunu'na ilk defa giren bu düzenlemeye gerekçeleri ile yer verilmesi ve muhasebe uygulamaları bakımından değerlendirilmesidir. Tez kısa bir girişin ardından temel olarak 3 ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümü, bölünme kavramına ayrılmış, bu bölümde bölünmenin tanımı, nedenleri, türleri, yabancı hukuk sistemlerinde bölünme ve ağırlıklı olarak Kurumlar Vergisi Kanunu ve Türk hukuk sistemlerinde diğer düzenlemeler ile şirket bölünmeleri incelenmiştir. İkinci bölümde, bölünmenin 6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu açısından irdelenerek, bölünmenin öncesinde, bölünme aşamasında ve sonucundaki hukuksal hükümler incelenmiş ve değerlendirmeye çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, yeni Türk Ticaret Kanunu ve Türk hukuk sistemindeki yürürlükte olan diğer düzenlemeler ışığı altında, şirket bölünmelerinin muhasebeleştirilmesi uygulamalarla örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the significant amendments put into effect with the new Turkish Commercial Code passed on 01.07.2012 is the regulations regarding the demerger of companies. The main objective of the study is to address to this regulation annexed to the Turkish Commercial Code for the first time and evaluate it in terms of accounting practices. The thesis is basically comprised of 3 main parts following a short introduction. The first part of the study covers the demerger term and examines the definition, reasons and types of demerger, demerger in foreign law systems and company demergers as per Corporate Tax Law and other regulations in Turkish law system. In the second part of the study, demerger is examined in terms of the Turkish Commercial Code no. 6102. Further, juridical provisions before, during and after demerger are scrutinized and evaluated. In the third and final part, accounting proceedings of company demergers are exemplified using practices in the light of the new Turkish Commercial Code and other regulations in the Turkish law system.