Vergi ve Ticaret Hukuku açısından ortakların şirkete borçlanması ve analizi
Analysis of borrowing to company by shareholders in terms of Trade and Tax Law
  1. Tez No: 358615
  2. Yazar: FAHRİ TUGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ARSLAN KIZILOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ticari hayatta ortakların emsallere aykırı olarak şirkete borçlanmaları söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda ise transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ortaya çıkmaktadır. Daha önceleri Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yer alan bu durum Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda da düzenlenmiştir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile getirilen yeniliklerden birisi de şirkete borçlanma yasağıdır. Kanun koyucu söz konusu yasağı, ortaklar ve ortak olmayan yönetim kurulu üyeleri bakımından ayrı hükümlerde düzenlemiştir. Bu yasak ise kamuoyunda fazlaca tartışılmıştır. Bunun üzerine şirkete borçlanma yasağı konusunda 6335 sayılı Kanunla önemli değişiklikler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Borrowing company as partners in business life, there can be contrary to the arm's length principle. If such a situation arises disguised profit distribution via transfer pricing. Pre-tax law, this case was held in the New Turkish Commercial Code. One of the new regulations introduced by the Turkish Commercial Code No. 6102 is the prohibition of borrowing to company. The prohibition of the legislator, in terms of the shareholders and board members of non-public individual provisions organized. This prohibition is much discussed in public. On top of that the company made significant changes to the Law No. 6335 on the prohibition of borrowing.