Güncel sanatta imge dönüşümleri
Image transformations in contemprary art
  1. Tez No: 356899
  2. Yazar: CEREN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Güncel Sanatta İmge Dönüşümleri adlı bu çalışmada, imajlar ile çevrelenmiş yaşantımızda, sanatçı dünyasındaki imge yaratımının nasıl yapıt haline dönüştüğü sorgulanmıştır. Birinci bölümde, imgenin terimine yönelik terminoloji çalışması yapılmış ve imgeye eş değer diğer kavramlar arasında bağlantılar ve farklılıklar ortaya koyulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; görme biçimlerinin gelişen teknoloji ile birlikte sosyal çevreden ve kültürlerden bağımsız bir şekilde biçimlenemeyeceği ve her imgenin kendine ait bir görme tarzı oluşu üzerinde durulmuştur. Bu çerçeve içerisinde, imge aktarımının, sanat ortamınında ve sanatçı için nasıl bir değişim gösterdiği ele alınmıştır. Sanatçının yaratım sürecinde yaşamı nasıl dönüştürdüğü ve imgeler üzerinden nasıl yeni bir biçimde bağlantı kurguladığı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, yaratım süreci üzerinden imgenin etkisi ile çalışmalar yapılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. İmge 2. Sanatçı 3. Dönüşüm 4. Görme 5. Algı
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated how the image creation in artist's world turns into a composition in image-surrounded lives of ours. In the first part, a terminology study has been made on the term“image”and connections and differences between other equivalent concepts were tried to be revealed. In the second part, it was emphasized that forms of vision cannot take shape independent of social environment and culture with advancing technology and every image has a unique form of vision style. Within this framework, the change in image tranmission according to the medium of art and artist's oneself. Artist's transformation of life along the creation process and how he/she builds new forms of connections through images. In the third part, studies were made about image's effect through the creation process. Keywords 1. Image 2. Artist 3. Transformation 4. Vision 5. Perception