Bir otomotiv sektörü işyerinde iskelet birimi imalatı çalışanlarının içme suyu tüketim özellikleri ile yorgunluk ilişkisinin incelenmesi
An analysis of the relationship between the water consumption and the status of fatigueness of the workers employed in the skeleton production in an automotive industry workplace
  1. Tez No: 918894
  2. Yazar: FAHRİYE YONCA AYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE HİLAL ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışanların fiziksel ve psikolojik sağlığı ve iyilik haliyle su tüketim davranışları arasında ilişki bulunmaktadır. Yeterli içme suyu tüketim miktarı çalışanların sıcaklık riskinden korunması ve fiziksel performans üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi için gereklidir. Bireysel özelliklere ve çalışma koşullarına uygun olarak planlanmış olan su tüketimi alışkanlıkları, çalışan yorgunluğunu ve yorgunluğun doğurabileceği dikkat eksikliği, iş kazaları, işe devamsızlık ve işte var olamama sorunları için uygulanabilir, ekonomik ve gerekli bir koruyucu önlemdir. Bu çalışma bir otomotiv sektöründe yer alan bir işletmenin iskelet imalat biriminde çalışanların içme suyu tüketimi ile yorgunluk düzeylerinin ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Uykululuk Epworth ölçeği ile değerlendirilmiştir. Veri çevrimiçi olarak toplanmıştır. Katılımcıların yorgunluk düzeyi, Kısa Yorgunluk Formu (KYF) ve Kişisel Dayanıklılık Kontrol (KDKÖ) Ölçeği (Check Individual Strength“CIS”) ile kısa ve uzun süreli olarak tespit edilmiştir. Her iki ölçekte de puan artıkça yorgunluk artmaktadır. İstatistiksel analizlerde yorgunluk ölçekleriyle bireysel özellikler, su tüketimi alışkanlıkları, uyku özellikleri ve çalışma ortamı özellikleri arasındaki ilişki tanımlayıcı istatistikler ve analizler ve regresyon modellemeleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmada 21-51 yaş arası 228 erkek katılımcının %83,3'ü evli ve %77,2'si lise ve meslek lisesi mezunudur. Katılımcıların %63,2'si kaynakçı olarak çalışmaktadır. Araştırma grubunun %67,1'i 7 saatten az uyuduğunu beyan etmiştir. Katılımcıların beyanlarına göre hesaplanan günlük su tüketim ortalaması 1762,6±973,5 ml'dir. Grubun KYF toplam puan ortalaması 24,8±15,4 ve KDKÖ toplam puan ortalaması 60,6±21,6 olarak tespit edilmiştir. Bu araştırmada yorgunluğun, içme suyu tüketim alışkanlıkları ve uyku özellikleri ile ilişkisi arasında istatistiksel olarak önemlilik olduğu tespit edilmiştir. Regresyon modelleme sonuçlarına göre: Uyku kalitesi, Epworth puanları ve içme suyu miktarı ile KDKÖ puanları arasında istatistiki olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Beyana dayalı uyku kalitesi azaldıkça ve su tüketimi azaldıkça KDKÖ puanları artmaktadır (sırasıyla,
Özet (Çeviri)
There is a relationship between employees' physical and psychological health and well-being and water consumption behavior. Consuming adequate drinking water is essential to protect employees from heat risks and prevent negative effects on physical performance. Water consumption planned by individual characteristics and working conditions is an applicable, economical, and necessary preventive measure for employee fatigue and the problems of attention deficit, work accidents, and absenteeism that may arise from fatigue. This study aimed to determine the relationship between drinking water consumption and fatigue levels of employees in the skeletal manufacturing unit of a workplace in the automotive industry. Sleepiness is measured by Epworth scale. Data were collected online. Participants' fatigue levels were assessed both short-term and long-term using the Short Fatigue Form (SFF) and the Check Individual Strength (CIS) Scale. Higher scores on both scales indicated increased fatigue. In addition to descriptive statistics, statistical analyses included binary analyses and linear regression models to examine the relationship between work-life characteristics, water consumption habits, workplace water consumption variables, amount of water consumed, self-reported sleep patterns and quality, and the Epworth Sleepiness Scale. The study involved 228 male participants aged 21–51, 83.3% of them are married and 77.2% are high school or vocational school graduates. Of the participants, 63.2% worked as welders and 67.1% reported sleeping less than 7 hours per night. The average daily water consumption reported was 1762.6 ± 973.56 ml. The group's average KYF total score was 24.85 ± 15.41, and the average CIS total score was 60.60 ± 21.67. Fatigue is a significant risk factor for employees and is among the causes of workplace accidents. This study statistically identified the relationship between fatigue, drinking water consumption, and sleep characteristics. According to the regression modeling results: Statistically significant differences were observed between sleep quality, Epworth scores drinking water amount, and CIS scores. CIS scores increase as sleep quality -based on declaration- decreases and drinking water consumption decreases (in orderly,