Trace metal analysis in fresh and canned food samples by anodic stripping voltammetry
Anodik sıyırma yöntemi ile konserve ve taze gıda örneklerinde ağır metal tayini
  1. Tez No: 356967
  2. Yazar: ŞEYMA İREM TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN DİRİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı etkili bir elektroanalitik yöntem olan Anodik Sıyırma metodunun konserve ve taze gıda örneklerinde kullanımını geliştirmek ve bu yöntemle tespit edilen Zn, Cu, Pb ve Cd miktarlarını Endüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırmaktır. Taze balık örnekleri Gelibolu'nun yerel marketlerinden, ve İstanbul'da bulunan marketlerden alınmıştır. Konserve olarak incelenen gıdalar ton balığı, hamsi, sardalya; mısır ve domates örnekleridir. Örnekler oda sıcaklığında bir gece kurutularak 1.50 2.00 g aralığında tartılmış, nitrik asit (HNO3) ve nitric asit/perklorik asit (HNO3/HClO4, 5/1, v:v) karışımı ile öğütülmüştür. HNO3/HClO4 karışımının örneklerin organik içeriğini çözebilmek için en uygun ortam olduğu bulunmuştur. Anodik Sıyırma (DPASV) parametreleri Asılı Damla Cıva Elektrot (HMDE) için 120 s biriktirme süresi; Statik Damla Cıva Elektrot (SMDE) için ise 10 s dengeleme süresi ve 1.8 s voltaj bekleme süresi olarak belirlenmiştir. Tampon çözelti olarak çeşitli pH değerlerinde (1.92, 4.60, 8.40) kompozisyonlar kullanılmıştır. Oksalat çözeltisi (pH: 1.92) kullanılarak yapılan deneyler en kesin ve doğru voltammetrik sonuçları vermiştir. Zn ve Cu konsantrasyonlarının görece olarak yüksek bulunduğu durumlarda bu elementlerin voltammetrik analizleri, biriktirme potansiyeli ve uygun civa elektrodu modunu ayarlayarak, diğer üç elementin analizlerinden ayrı olarak gerçekleştirilmiştir. Yüksek Cu konsantrasyonlarında ise analizler kompleks yapıcı olarak kullanılan etilendiamintetraasetik asit (EDTA) eklenerek gerçekleştirilmiştir. ICP-OES ve DPASV metodları ile elde edilen sonuçlar eşleştirilmiş t-testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Tespit edilen ağır metal miktarları Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği ve Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenen ölçülerle karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analiz %95 güven aralığında yapılmıştır. Konserve ve taze balık örneklerinde bulunan Pb miktarları dışında her iki metodun aynı değerleri verdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to develop the parameters of an electroanalytical method, DPASV, for the determination of trace elements Zn, Cu, Pb and Cd in fresh and canned food samples, and to compare the new method with the conventional one, ICP-OES. Fresh fish samples were purchased from the local markets of Gelibolu, Çanakkale, and from groceries in Istanbul. Fish and vegetable samples in canned packages were analyzed. Samples were weighed in three replicates of about 1.50 ? 2.00 g, and air dried. Samples were digested in nitric acid (HNO3) and nitric acid/perchloric acid (HNO3/HClO4) mixture (5/1, v:v). HNO3/HClO4 combination was found to be the most suitable to destroy the organic components of the food samples. DPASV parameters were optimized at 120 s of deposition time with Hanging Mercury Drop Electrode (HMDE), and 10 s of equilibration time and 1.8 s of voltage step time with Static Mercury Drop Electrode (SMDE). Supporting electrolytes of varying compositions at different pH levels (1.92, 4.60, and 8.40) were tested. Oxalate buffer, pH of 1.92, yielded the most precise and the accurate voltammetric peaks. In the presence of relatively high Zn and Cu concentrations, DPASV analyses were run separately by adjusting the corresponding deposition potential, and the mode of the mercury electrode. In the presence of relatively high Cu concentrations, DPASV analyses were done separately with the addition of a complexing agent, ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA) at various concentration levels. Results of the ICP-OES and DPASV analyses were compared with each other; data sets were statistically analyzed with paired t-test. Statistical analysis at 95% confidence level showed that the results of the two methods were similar except the Pb contents of fresh and canned fish samples. Also, trace element concentrations in the food samples were investigated whether the recorded amounts were within the limits that were legislated by World Health Organization, European Union, and Turkish Food Codex or not.