Regulation of human BFK
İnsanda BFK'nin düzenlenme mekanizmaları
  1. Tez No: 356968
  2. Yazar: SERKAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ÖZÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bcl-2 protein ailesi apoptoz için kritik düzenleyicilerdir. Kanserden ölümlerin önemli bölümünden sorumlu olan mide ve bağırsak kanserlerinde, apoptoz tetikleyici Bcl-2 protein ailesinin üretiminin düştüğü tespit edilmiştir. Yeni tanımlanmış olan apoptoz tetikleyici insan BFK (Bcl-2 family kin) proteini de özellikle mide ve bağırsaklarda üretilmektedir. BFK, apoptoz tetikleyici Bcl-2 protein ailesinde, apoptoz tetikleyici fonksiyonu olan BH3 yapısına sahiptir. Kalın bağırsakta BFK'nin dört eş-yapısı (izoform) tanımlanmıştır. İnsan ve fare BFK arasında, DNA düzeyinde %70 ve protein düzeyinde %68.7 oranında benzerlik bulunmaktadır. İlginç bir şekilde, insan ve fare BFK genleri farklı dokularda ifade edilmektedir. Bu farklılıkları açıklamak üzere, ilgili genler için hem promotör hem de gen kodlayan dizi düzeyinde evrimsel analizler yaptık. İnsan BFK geninin, pozitif seçilime maruz kaldığını ve değişik tekrarlayan elementler ile transkripsiyon faktör bağlanma bölgelerine sahip olduğunu tespit ettik. Projemizde, BFK geninin düzenlenmesinde rol alan birçok yeni adayı tespit ettik. PARbZIP transkripsiyon faktörü ailesi (özellikle TEF ve NFIL3), promotör bölgesine bağlanma sonrası BFK geninin seviyelerini düzenlemektedir. NFIL3, TEF'in arttırdığı BFK transkripsiyon seviyesini baskılamaktadır. Aynı zamanda, BFK'nin hormonal düzenlenmesi üzerine de çalıştık. Östrojenin bazı dokularda agonisti bazı dokularda antagonisti olan tamoksifenin, SW707 hücrelerinde BFK seviyelerini arttırdığını gözlemledik. Çalışmamızın, Bcl-2 ailesinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacağını umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Bcl-2 protein family members are critical regulators for apoptosis. Reduced levels of apoptotic Bcl-2 family members are detected in gastrointestinal cancers which are responsible for a considerable part of the deaths from cancer. BFK (Bcl-2 Family Kin) is a novel pro-apoptotic Bcl-2 family member specifically expressed in the human gastrointestinal tract. BFK has the characteristic BH3 domain, which was shown to be essential for the apoptosis inducing activity of pro-apoptotic Bcl-2 family members. In the colon four alternatively spliced isoforms were identified. Human and mouse BFK genes share 70% homology at the DNA level and 68.7% homology at the aminoacid levels. Interestingly, human and mouse BFK genes show distinct expression patterns. To explain these differences, we performed gene evolution analyses on the promoter region as well as coding region of these genes. We found that the human BFK promoter experienced positive selective pressure and acquired a distinct set of repetetive elements and transcription factor binding sites. In this study, we identified several novel transcription factor candidates which may have roles in the transcriptional regulation of human BFK. As transcription factors, PARbZIP family members (especially TEF and NFIL3) regulate BFK upon binding to its promoter region. NFIL3 supresses TEF induced BFK transcription in HCT116 cells. We also studied hormonal regulation of human BFK. Tamoxifen, as a mixed agonist/antagonist of estrogen, upregulates human BFK levels in SW707 cells. We hope this study contributes to a better understanding of Bcl-2 family.