Siyah havuç posasının fermente siyah havuç suyu üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
The research on usability in fermented black carrot juice production of black carrot pomace
  1. Tez No: 357074
  2. Yazar: ÖZGÜR TATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada fermente havuç suyu üretiminde, siyah havuç posasının kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla 5 farklı pet şişe içerisine sırasıyla; birincisine % 16,6 dilimlenmiş siyah havuç, ikincisine % 12,45 dilimlenmiş siyah havuç ve % 4,15 siyah havuç posası, üçüncüsüne % 8,3 dilimlenmiş siyah havuç ve % 8,3 siyah havuç posası, dördüncüsüne % 4,15 dilimlenmiş siyah havuç ve % 12,45 siyah havuç posası, beşincisine de % 16,6 siyah havuç posası ilave edilmiştir. Fermantasyon süresi boyunca belirli aralıklarla çeşitli analizler yapılarak; hangi örneğin daha kullanılabilir olduğu belirlenmiştir. Deneme sonuçlarına göre %12,45 dilimlenmiş havuç ve %4,15 siyah havuç posası kullanılan örneğin de sadece siyah havuçla yapılan deneme kadar başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The production of fermented carrot juice, the sediment of black carrot has been searched usability. By this purpose in five different pet bottles, orderly the sediment of black carrot has been added 16.6 % sliced black carrot to the first one, 12.45 % sliced black carrot and 4.15 % the sediment of black carrot to the second one, 8.3 % sliced black carrot and 8.3 % the sediment of black carrot to the third one, 4.15 % sliced black carrot and 12.45 % the sediment of black carrot to the fourth one, 16.6 % the sediment of black carrot to the fifth one. The period of fermented, different analysis has been done by, which sample more usability is explained. According to the tests, the sample used 12.45 % sliced carrot and 4.15 % the sediment black carrot is as successful as the test used only black carrot is seen.