Marshall-olkin iki değişkenli dağılımları ve istatistiksel sonuç çıkarımı
Bivariate marshall-olkin distributions and statistical inference
  1. Tez No: 357073
  2. Yazar: UMUT ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, Sahran ve Apaloo (2013) tarafından önerilen Genelleştirilmiş Chen dağılımı ve Marshall ve Olkin (1967) nin yöntemi kullanılarak İki değişkenli Marshall-Olkin Genelleştirilmiş Chen dağılımı önerilmiştir. Bu dağılımın olasılık yoğunluk fonksiyonu, dağılım fonksiyonu ve yaşam fonksiyonu gibi dağılımsal özellikleri incelenmiştir. ML tahmin edicileri Nelder-Maid yönetmiyle elde edilmiştir. EM algoritması da geliştirilerek ML tahminlerine ulaşılmıştır. Önerilen iki değişkenli dağılımın modelleme yeteneği, gerçek bir örnek verilerek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Bivariate Marshall-Olkin generalized Chen distribution is obtained with generalized Chen distribution introduced by Sahran ve Apaloo (2013) using the same approach as was adopted to obtain the Marshall-Olkin bivariate exponential distribution. Some distributional properties such as probability density function, cumulative distribution function and survival function are investigated. Maximum likelihood estimates (MLEs) are obtained using Nelder-Maid method. EM algorithm is also provided to get the MLEs. A real example is also given to show the ability of the moddeling of new introduced distribution.