Unsaturated polyester resing from glycolyzed polyethylene terephthalate waste
Glikolize edilmiş polietilen tereftalat atıklarından doymamış poliester reçinesi elde edilmesi
  1. Tez No: 35708
  2. Yazar: HATİCE YALTAÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
öz GLKOLIZE EDİLMİŞ POLIETILEN TEREFTALAT ATIKLARINDAN DOYMAMIŞ POLIESTER REÇİNESİ ELDE EDİLMESİ YALTAÖZ, Hatice Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ülkü YILMAZER Eylül, Î994, 116 sayfa Plastik atıkların kullanımı, günümüzün temel problemlerinden biridir. Şişe yapımında kullanılan polietiîen terefitalata (PET) giderek artan bir talep vardır. Atık PETlerin tekrar kullanımı giderek ticari ve teknolojik açıdan önem kazanmaktadır. Üçüncül geri kazanımda, atıklar kullanılabilen ürünlere dönüştürülebildiğinden üçüncül geri kazanım gelecek vaad etmektedir. Bu çalışmanın amacı, şişe yapımında kullanılan atık PETÎerden poliester üretimini ve glikoliz reaksiyonu değişkenlerinin polyesterleşme kinetiğinde ve üretilen poliesterin özelliklerindeki etkilerini incelemektir. PET atıkları, etilen, propilen ve dietilen gibi üç değişik glikolîe farklı besi derişimlerinde ve glikolîeşme reaksiyonu sürelerinde glikoîleştiriîmiştir. Elde edilen oligomer, maleik anhidrit ile sabit hidroksil-karboksil oranında reaksiyona sokulmuştur. Poliesterleşme reaksiyonu kinetiği incelenmiş ve değişik glikolleşme reaksiyonu sürelerinde ve değişik besi derişimlerinde hız sabiti yakın değerde çıkmıştır. Glikolçeşidine göre ise, DEG en reaktif olanı ve EO ise en az reaktif olarak bulunmuştur. Yüksek sıcaklıkta, İnz sabitinin arttığı görülmüştür. Poliesterlerin reolojik ve jeîleşme özellikleri incelenmiştir. Uzun reaksiyon süreleri için akışkanîığıa arttığı görülmüştür. Jelleşmede doruk sıcaklığı ve zamanm DEG den yapılan poliesterler için benzer çıktığı görülmüştür. Ayrica mekanik özellikler incelenmiş, uzun reaksiyon süresine ve düşük glikol miktarına sahip olan DEG poliesterlerinin en yüksek çekme ve bükülme özelliklerine sahip olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Poliesteriesme, Plastik Atıklar, Glikolisis, Poîimer Aüklan Bilim Daü Sayısal Kodu : 603.03.05 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UNSATURATED POLYESTER RESINS FROM GLYCOLYZED POLYETHYLENE TEREPHTHALATE WASTE YALTAÖZ, Hatice M. S. in Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ülkü YILMAZER September, 1994, 116 pages Utilization of plastic wastes is one of the main problems of today. There is a gradually growing demand for bottle grade polyethylene terephthalate (PET). Reuse of PET wastes is of considerable commercial and technological significance. In tertiary recycling, wastes are converted into useful products, therefore tertiary recycling of these wastes is promising. The aim of this study was to investigate the production of polyesters from bottle grade PET wastes and to observe the effects of glycolysis reaction parameters in the polyesterification kinetics and the final properties of the cured polyesters. PET wastes were glycolyzed with three different glycols such as ethylene, propylene and diethylene glycol at different feed compositions and glycolysis reaction times. Oligomers obtained were reacted with maleic anhydride at a fixed hydroxyl- carboxyl ratio. Polyesterification reaction kinetics was investigated. For differentglycolysis reaction times and different feed composition, rate constants are similar. With respect to glycol type, DEG is the most reactive one and EO is the least reactive. At a high- temperature, rate constants are higher. Rheological and gelation behavior of the polyester resins were investigated. Viscosity increases when the glycolysis reaction times are longer. Glycol amount displays reverse behavior with viscosity. In gelation studies, peak temperature and time are similar for DEG polyesters. Mechanical properties compared to others such as hardness, tensile, flexural properties were investigated as well. Polyester from DEG with longer glycolysis time and lower excess glycol were found to have a higher tensile and flexural properties compared to others. Key Words : Polyesterification, Plastic Waste, Glycolysis, Polymer Waste. Science Code: 603.03.05 IV