Akademik personel performans değerlendirme sistemi geliştirilmesi ve uygulaması
Academic staff performance evaluation system development and implementation
  1. Tez No: 357286
  2. Yazar: İBRAHİM BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Performans Değerlendirme Sistemi, belirlenen standartlar ışığında kişinin işindeki performans veya başarısının ölçülmesi ve değerlendirilmesi sürecidir. Bu sistem, çalışanların potansiyellerini açığa çıkaracak şekilde motive edilerek, onlardan daha etkin sonuçlar alınmasını sağlayan sistematik bir yönetim yaklaşımıdır. Çeşitli metodolojiler kullanılarak performans değerlendirme sistemleri oluşturulmakta ve bu sistemlerle performans ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Üniversite, bir ülkenin gelişiminde önemli rol oynayan kurumlardan biridir. Çağımız, bilginin hızla değiştiği bir çağdır. Bu yüzden üretken, yaratıcı, kendine güvenen, çağdaş ve yeterli bilgiye sahip bireyleri yetiştirebilecek öğretim elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle üniversitelerdeki öğretim üyelerinin çalışmalarının ve performanslarının belirlenen kriterler doğrultusunda ölçülmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışmada Baser Üniversitesi tarafından belirlenen faaliyet puanlarına göre bir performans değerlendirme sistemi oluşturulmuş ve bu sisteme dayalı bir performans değerlendirme uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama ile akademik personelin çalışmaları ve performansı incelenip değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Performance Evaluation System, is testing and evaluation process, which compares the work performance and success of the person in the light of the set standarts. This system is a systematic management approach, which unleash the potential of employees by motivating them to be more effective. Performance evaluation systems are created by using various methodologies and methods, and performance of the employees are evaluated by using these systems. University is an institutions which plays an important role in the development of a country. Our age is an age of rapidly changing information. So instructors are needed which are creative, confident, productive, contemporary and professionally enough to train people. Therefore, the performance and work of academic staff at universities must be evaluated and measured with some criteria predetermined. In this study, a performance evaluation system and a performance evaluation application is developed based on activity point which is determined by Baser University. The performance and work of academic staff is evaluated by using this application.