Uzaktan eğitim öğrencileri için web tabanlı çevrimiçi sınav sistemi uygulaması geliştirilmesi
Application of web based online examination system for distance education students
  1. Tez No: 180212
  2. Yazar: TARIK İÇTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Web Tabanlı Uzaktan Eğitim, günümüzde büyük ilgi ve rağbet gören eğitimmodelidir ve uygulamaları dünyada birçok ülkede görülmektedir. Bu modelyapısına sahip çalışmaların günümüzde artış gösterdiği görülmektedir.Eğitimcilerin ve kurumların eğitim alanında en çok sorun yaşadıkları sınavyapma, değerlendirme, öğrenci performansı izleme ve sınav istatistikleri gibikonuların başta geldiği görülmektedir. Web Tabanlı Eğitim yapısınıkullanmayan eğitim kurumları eğitimde karşılaştıkları bu problemleri çözmededüşük maliyetli, yüksek performanslı araçlar sunan WTUE yapısını fark ettiler.Bu eğitim kurumları bu alandaki gelişmeleri takip etmeye başladılar. Buradaanlatılacak model yapısıyla da zaman bulup eğitimlerini devam ettiremeyen,çalışmakta olan bireyler için kişisel ve mesleki gelişme, akademik ya da sertifikaprogramlarına katılma gibi fırsatlar da yaratılmış olacaktır. WTUE modeli,bahsedilen amaçları ve hizmetleri içinde sunacak bir çalışma modeli olarakdüşünülmüştür. Bu çalışma WTUE modelini temel alarak Çevrim çi SınavSistemi Uygulamasına örnek bir uygulama yazılımı olarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays Web-Based Distance Education is the educational model that holdsparticular interest and demand. Its applications are seen in many countries.Today, it is seen that studies which have this kind of model structure areincreasing. Examinations, evaluation, monitoring student performance, examstatistics and so on are the leading issues for instructors and EducationInstitutes have difficulties in. Education Institutes realized WBDE offering lowcost, high performance tools in solving the difficulties mentioned above. TheseEducation Institutes started to trace updates in this sector. With the modelexplained in this work such opportunities will also be created, Like those whocan not carry on their education because of lack of time, personal and academicimprovement for working individuals, attending academic or certificateprograms. WBDE model was conceived as a model involving the goals andservices which was mentioned. This study has been developed as an exampleapplication for Online Examinations based on WBDE .