NAT2 geni polimorfizmleri ve mesane kanseri riski arasındaki ilişki
NAT2 gene polymorphisms in bladder cancer risk
- Tez No: 357288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGEHAN ERSOY TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Üroloji, Genetics, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Genetik faktörler ve çevresel etkiler arasındaki etkileşimler mesane kanseri için risk oluşturmaktadır. En iyi bilinen çevresel risk faktörleri sigara içimi ve meslek sebebi ile maruz kalınan kanserojenlerdir. Mesane kanserine yatkınlık teşkil eden genetik faktörlerin başında ise ksenobiyotik metabolizmasında rol oynayan genlerdeki polimorfizmler gelmektedir. N-asetiltransferaz 2 (NAT2), arilaminlerin ve heterosiklik aminlerin detoksifikasyonunda işlev gören Faz II enzimlerindendir. NAT2 geni polimorfizmleri bireylerin yavaş, orta ve hızlı asetilasyon fenotiplerine gruplandırılmasını sağlayan N-asetilasyon polimorfizmleridir. NAT2 polimorfizmleri aynı zamanda kanser ve ilaç toksisitesiyle ilişkilendirilmiştir. Bu tez çalışmasında, NAT2 481C>T, 590G>A ve 857G>A polimorfizmleri ile mesane kanseri arasındaki ilişki araştırılmış ve cinsiyet, yaş, sigara içimi ve tümör evresi bilgileri ile birlikte değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi sonucunda, erkek olmanın mesane kanseri riskini 9,8 kat, sigara içmenin ise 5,6 kat artırdığı belirlenmiştir. Tüm bireyler değerlendirmeye alındığında 481C>T polimorfizmi mesane kanseri ile ilişkilendirilme eğilimi göstermiş (p=0.059), sadece sigara içen bireyler analiz edildiğinde ise istatiksel anlamlılığın arttığı (p=0.005) ve 481T alelinin mesane kanserine koruyucu etkisi belirlenmiştir (ORT, 590G>A, 857G>A, mesane kanseri, polimorfizm
Özet (Çeviri)
Interactions between genetic factors and environmental effects pose a risk for bladder cancer. The most well-known environmental risk factors are the carcinogens due to smoking and occupational exposures. Polymorphisms in the genes involved in xenobiotic metabolism are considered as susceptibility factors for bladder cancer. N-acetyltransferase 2 (NAT2) is one of the Phase II enzymes which function in the detoxification of arylamines and heterocyclic amines. NAT2 gene polymorphisms are N-acetylation polymorphisms that allow grouping the individuals as slow, medium and fast acetylators. NAT2 polymorphisms are also associated with cancer and drug toxicity. In this thesis, the relationship between NAT2 481C>T, 590G>A and 857G>A polymorphisms and bladder cancer are investigated together with gender, age, smoking status and tumor stage. Statistical evaluation of the data revealed that being male and smoking increase the risk of bladder cancer by 9.8 and 5.6-folds, respectively. 481C>T polymorphism showed a trend for the risk of bladder cancer (p=0.059). This trend reached statistical significance when only cigarette smokers are considered (p=0.005), and 481T allele appeared to have a protective effect against bladder cancer (ORT, 590G>A, 857G>A, bladder cancer, polymorphism