İşlevini yitirmiş tarihi yapıların büro yapılarına dönüştürülmesindeki mekansal sorunlar
Problems of spatial structures of office buildings conservation of lost functi̇ons
  1. Tez No: 357313
  2. Yazar: ZEYNEP İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ULUENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yeni bir yapı inşa ederken ne derece yaratıcı olmak gerekliyse, tarihi yorumlarken de o kadar yaratıcı olmak lazımdır. Tarihi yapıların yeni işlevlerle değerlendirilmesi, İstanbul?da giderek yaygınlaşan bir mimari pratik olarak izlenmektedir. Bu tez, yeniden işlevlendirmenin tanımı ve çerçevesini belirledikten sonra, bu fenomenin ortaya çıkışında aktif olan faktörleri ortaya koyarak, yapılardaki işlevsel dönüşümün bileşenleri incelemektedir. Bunun ardından, tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesinin tarihi ve kültürel süreklilik açısından bir analizi yapılmıştır. Geçmişin çağdaş bir bağlam içinde yararlı kılınmasının koşulları ve bunun tarihi yapılardaki tasarım açısından özellikleri anlatılmıştır. Tezin birinci bölümünde, tezin amaç, kapsam ve yöntemi belirlenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, tanımlara yer verilmiştir. Özellikle eski işlev ve işlev ve koruma kavramlarına değinilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, işlev seçimini etkileyen unsurlar ve iç mekan uygulamalara yapılan yöntemler incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, binanın konseptini belirleyen ana unsurlar incelenmiştir. xi Tezin beşinci bölümünde .İstanbul?da uygulanan ofis örnekleri hem tarihi açıdan hem de tasarım yönünden incelenmiştir. Tezin altıncı bölümünde yurtdışındaki örnekler üzerinden ofis tasarım detayları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When re-interpreting a historical building, it is important to be as creative as when designing a new building. The adaptive re-use of historical buildings is a practice which is gaining popularity in Istanbul. The re-use of historic buildings is itself a stylistic issue, due to the fact that it must include a design which respects the historical background of the building while bridging it with the future. Such design interventions, which are active agents in the historical continuity, cannot be considered separately from the building. This thesis first defines adaptive re-use and after explaining the factors active in its emergence, analyses the components of functional changes in structures. Subsequently, the role of adaptive re-use in historic buildings in terms of historic and cultural continuity is clarified. The conditions of effectively forming a context in which the past can be deemed useful and how this affects design problems in re-used historic buildings are explained. İn chapter 1of the thesis, the purpose,coverage and method have been indicated İn chapter 2 of the thesis, definitions are given. Especially in the former, and the function and protection features Your new concepts are discussed. xiii İn chapter 3 of the thesis, the factors influencing the choice of the function and interior applications methods. İn chapter 4 of the thesis, analyzed the main factors determining the concept of the building. İn chapter 5 of the thesis, examples of historical perspective and in terms of both design office in Istanbul, studied applied. İn chapter 6 of the thesis, examples studied abroad office design details