Beycesultan Höyük Tunç Çağı ağırşakları ve dokuma ağırlıkları
Spindle whorls and loom weights of Beycesultan Höyük during the Bronze Ages
  1. Tez No: 357324
  2. Yazar: GÜRKAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
“Beycesultan Höyük Tunç Çağı Ağırşakları ve Dokuma Ağırlıkları”adlı tez çalışmasında Beycesultan Tunç Çağı ağırşak ve dokuma ağırlıklarının tipolojisi oluşturularak, çevre yerleşim yerleriyle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada Beycesultan'ın Batı ve Orta Anadolu ile yakın kültürel ilişkiler içinde olduğu anlaşılmıştır. Yapılan tipoloji çalışması, Beycesultan Tunç Çağı ağırşak ve dokuma ağırlıklarının sadece çevre bölgelerden etkilenmediğini, kendine özgü bir takım form ve bezeme anlayışının da oluştuğunu göstermiştir. Ele geçen arkeolojik veriler yerleşimde dokumacılığın yoğun bir şekilde yapıldığını göstermekte ve eğrilen keten veya yün gibi liflerin çözgü ağırlıklı dikey dokuma tezgâhlarında dokunarak kumaş haline getirildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Beycesultan Bronze Ages spindle whorls and loom weights typology are constituted in named thesis“Spindle Whorls and Loom Weights of Beycesultan Höyük During the Bronze Ages”. The spindle whorls and loom weights which is found in Beycesultan are compared to other key settlements in Anatolian. This compare show that Beycesultan related with West and Middle Anatolia. The Typological work shows Beycesultan not only impressed from other region, but also composed its peculiar types and ornaments. A lot of many spindle whorls and loom weights that is found in Bronze ages levels of Beycesultan show that textile industry is very advanced activity in Beycesultan. Spun linen and wool fibre was wove warp weighted loom weights by weavers.